259 gösterim
PC - BİLİSAYAR Oyunları kategorisinde Dahi sordu
düzenledi

First Person Shooter Nedir? FPS Nedir? FPS Oyun Türü Nedir? FPS'nin açılımı Nedir?


1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Dahi cevapladı
düzenledi
 
En İyi Cevap

First Person Shooter Nedir? FPS Oyun Türü Nedir?

FPS'nin açılımı "First-Person Shooter"dır. First-Person Shooter, "Birinci Şahıs Nişancı" olarak çevrilebilir. Bu oyun türünde karakterinizle bir bütün olarak oyunda var olursunuz. Çevreyi sanki kendi gözünüzden görmenize olanak sağlayan bu oyun türü savaş oyunlarının en çok tercih ettiği türdür.

fps oyun nedir

Savaş oyunlarında en çok tercih edilen türlerden birisinin FPS olmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri FPS türünün oyuncuyu kolaylıkla savaş ortamına adapte edebilmesi ve oyundaki karakter ile oyuncunun empati kurabilmesinin diğer türlere nazaran daha kolay olmasıdır. Silahınız ve karakteriniz ile var olduğunuz yapay dünyada maceradan maceraya, aksiyondan aksiyona koşarsınız.
Günümüzde FPS türde efsane olmuş birçok oyun serisi bulunmaktadır. Call of Duty, Crysis, Medal of Honor, Counter-Strike, Half-Life, Battlefield, Wolfenstein gibi efsane oyun serileri bu oyun türüne dahildir. Genellikle 1. ve 2. Dünya savaşlarını konu alan oyunlarda karşımıza çıkan bu oyun türü geçen yıllar ile birlikte daha fantastik ve bilim kurgu temalı oyunlarda karşımıza çıkmaktadır.


Kaynak:magicworldgame.com

İlgili sorular

Hoş geldiniz, CevapBizde.com sizlere merak ettiğiniz sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Eğitimden Teknolojiye, Oyunlardan Gündelik Hayata kadar merak ettiklerinizi ve bilmek istediklerinizi sorabilirsiniz.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!

...