75 gösterim
Coğrafya kategorisinde 0 1

İnsanlar yer şekillerini nasıl değiştirmektedir?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
 
En İyi Cevap
0

İnsanlar yer şekillerini nasıl değiştirmektedir?

İnsanlar, en çok ihtiyaç duyduğu bitkileri yetiştirmek için doğal bitki ör­tüsünü yok etmişlerdir. Zamanla daha çok verim elde etmek için su kanalları yaparak tarım alanlarını sulamaya başlamışlardır. Hay­vanları evcilleştirdikten sonra bunları beslemek için uygun bitki örtüsünün bulunduğu alanlardan yararlanmışlardır.

İnsanlar, iklimin olumsuz koşullarından, vahşi hayvanlar ve diğer toplu­luklardan korunmak için barınmaya ihtiyaç duymuşlardır. Bu gereksinimleri için doğadaki taş, toprak, ağaç ve saz gibi doğal malzemelerden yararlan­mışlardır. Yerleşim biriminin yer seçiminde de iklim, yer şekillerinin tarıma elverişliliği ile su kaynaklarını göz önünde bulundurmuşlardır.

Doğal çevre insan faaliyetlerinin türünü de belirleyebilmektedir. Örne­ğin petrol, demir, kömür, krom ve bakır çıkarma etkinliği yanlızca bu kaynakların bulunduğu yerlerle sınırlıdır, İnsanlar doğadaki bu yer altı kaynaklarını çıkarırken, yer kabuğunda büyük boşluklar oluş­turmakta ve doğal yaşam ortamına zarar vermektedirler.

İnsanların turizm etkinliği ise daha çok iklim ve yer şekillerinin elveriş­li olduğu alanlarda gelişmektedir, İnsan bu etkinliklerde bulunurken aynı zamanda yerleşim birimleri kurarak, çevreyi kirleterek bu doğal ortamda değişiklikler gerçekleştirmektedir.

Ulaşım faaliyeti birinci derecede yer şekilleri ve iklimin kontrolünde gerçekleşmektedir. Engebenin çok olduğu sis, kar, fırtına vb, olumsuz iklim koşullarının egemen olduğu alanlarda ulaşım faaliyetleri zorlaşmak­tadır. Ancak insanlar teknolojinin gücünü kullanarak en zor koşulların bu­lunduğu yerlerde bile yollar açmaktadırlar.

Bunlara göre doğal çevre büyük ölçüde insan faaliyetlerini etkilemek­te, insanlar da bu etkinliklerde bulunurken doğal çevrede değişiklikler meydana getirmektedirler.


Kaynak:hadicevapla.com

İlgili sorular

Hoş geldiniz, CevapBizde.com sizlere merak ettiğiniz sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Eğitimden Teknolojiye, Oyunlardan Gündelik Hayata kadar merak ettiklerinizi ve bilmek istediklerinizi sorabilirsiniz.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status

...