355 gösterim
Coğrafya kategorisinde Dahi sordu

Avrupa Birliği Nedir? Avrupa Birliği'ne üye olan ülkeler hangileridir?


1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Dahi cevapladı
 
En İyi Cevap

Avrupa Birliği Nedir?

Kısa adı AB olan Avrupa Birliği, ekonomik ve siyasi bir örgütlenme olarak tanımlanmaktadır. 28 üye ülkeden oluşan Avrupa Birliği, 500 milyonu aşkın nüfusuyla, dünya ülkelerinin gayri safi yurt içi hasılasının %30’unu oluşturmaktadır.

1992 yılında imzalanan Maastricht Antlaşması ile yürürlüğe giren Avrupa Birliği sermayenin dolaşım özgürlüğünü içinde barındıran bir ortak pazardır. Birlik içinde olan ülkeler, kalkınma politikalarını ortak bir ticari zeminde birleştirir. Ayrıca dış politikalar içinde Dünya Ticaret Örgütü, Birleşmiş Milletler ve G8 gibi diğer organizasyonlarda temsil edilir. Birlik üyesi olan 28 ülkeden 22’si aynı zamanda NATO üyesidir. Euro adıyla bilinen ortak para birimi, birlik üyesi 19 ülke tarafından kullanılmaktadır.

Avrupa Birliği, genellikle Avrupa Kıtası’nda yer alan ülkelerin oluşturduğu, devletlerarası ortak ve çok ulusu içinde barındıran bir oluşumdur. Avrupa Birliği’nin, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği Konseyi, Avrupa Adalet Divanı, Liderler Zirvesi ve Avrupa Merkez Bankası gibi yönetim birimleri bulunmaktadır.

Temelleri, 1951 senesinde 6 ülkenin ortak çabasıyla kurulan Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu’na, daha sonra 1957 senesinde Roma Antlaşması’na kadar uzanan Avrupa Birliği, günümüze kadar çeşitli ülkelerin katılımı ve boyut değiştiren yapısıyla büyümüş, yeni görev ve sorumluluklar alarak güç kazanmıştır. Birlik üyesi ülkeler, 2007 yılının Aralık ayında günümüze kadar yapılan antlaşmalarla yasal yapısını güncelleyerek Lizbon Antlaşması’na imza atmıştır. 2012 yılında Avrupa Birliği, dünya genelinde prestiji oldukça yüksek Nobel Barış Ödülü’nü almıştır.

Avrupa Birliği ülkeleri, bilindiği üzere EURO’yu ortak para birimi olarak kullanmaktadır. Ancak 28 üye ülkeden 19’u bu para birimini kullanıyor olmasına ve Euro Bölgesi içerisinde yer alıyor olmasına rağmen, halihazırda 9 ülke Euro Bölgesi’nde bulunmamaktadır. Euro’yu ortak para birimi olarak kullanan ülkeler, Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’dır. Diğer Avrupa Birliği üyesi olan ülkeler, gerekli kriterleri sağladıkları zaman EURO Bölgesi’ne katılmakla yükümlüdür. Mevcut durumda EURO’yu ortak para birimi olarak kullanmayan ülkeler, İsveç, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya, Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan’dır. Birleşik Krallık ve Danimarka gibi ülkeler EURO’yu ortak para birimi olarak kullanmamaktadır. Bu ülkeler, üyelik koşulu olarak ortak para birimi kullanmayı kabul etmemişlerdir.


Avrupa Birliği Üyesi Ülkeler Hangileridir?

1957 senesinde 6 kurucu üye

– Belçika
– Fransa
– Hollanda
– Lüksemburg
– Almanya
– İtalya

1973 senesinde ilk büyüme ile üye olan 3 ülke

– Danimarka
– Birleşik Krallık
– İrlanda

1981 senesinde ikinci büyüme ile üye olan 1 ülke

– Yunanistan

1981 senesinde üçüncü büyüme ile üye olan 2 ülke

– Portekiz
– İspanya

1995 senesinde dördüncü büyüme ile üye olan 3 ülke

– Avusturya
– Finlandiya
– İsveç

2004 senesinde beşinci büyüme ile üye olan 10 ülke

– Çek Cumhuriyeti
– Estonya
– Güney Kıbrıs
– Letonya
– Litvanya
– Macaristan
– Malta
– Polonya
– Slovakya
– Slovenya

2007 senesinde altıncı büyüme ile üye olan 2 ülke

– Bulgaristan
– Romanya

2013 senesinde yedinci ile üye olan 1 ülke

– Hırvatistan

Günümüze dek birlikten tek ayrılan ülke Grönland olmuştur. Bu 28 ülkenin haricinde birliğe üye olmak için aday statüsünde olan 8 ülke bulunmaktadır.

Avrupa Birliği Üyelik Aday Ülkeler:

– İzlanda
– Karadağ
– Makedonya
– Sırbistan
– Türkiye
– Arnavutluk
– Bosna-Hersek
– Kosova


Kaynak: bilgielmasi.com

İlgili sorular

Hoş geldiniz, CevapBizde.com sizlere merak ettiğiniz sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Eğitimden Teknolojiye, Oyunlardan Gündelik Hayata kadar merak ettiklerinizi ve bilmek istediklerinizi sorabilirsiniz.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!

...