763 gösterim
Sosyal Bilgiler kategorisinde 0 1

Milli Egemenlik Ne Demektir?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
 
En İyi Cevap
0

Milli Egemenlik Nedir?

Milli hakimiyet anlamına da gelen Milli Egemenlik: Milletin özgür iradesi ile oluşturduğu devletin, hiçbir kişi, zümre yada oluşumu kendi gücü üzerinde görmemesi, kendi ülke sınırları içerisinde yasama, yürütme ve yargı yetkilerini kullanabilen tek merci olması, ülke dışından gelebilecek hiçbir etki ve sınırlamayı kabul etmemesi, demektir.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir!" denilmek suretiyle, millet iradesinin gücü üzerinde hiçbir gücün varlığının kabul edilmeyeceği açıkça vurgulanmıştır.

En genel anlamıyla "Milli Egemenlik (Milli hakimiyet)": ""Devletin ülke toprakları üzerinde siyasi yönetim yetkisini kullanma hakkıdır."

Atatürk’ün milli egemenlik ile ilgili bir sözü: Halk, milli egemenliği benimsemeli ve memlekette tek egemen ve etkenin kendisinden ibaret olduğunu unutmamalıdır. 1923 (Atatürk’ün S.D. II, s.53)

Milli egemenlik, Egemenliğin, yani devleti kuran, yöneten en üstün gücün, kişilere veya belli zümrelere değil, doğrudan doğruya millete ait olmasıdır. Cumhuriyetçilik ilkesini bütünler.

Gerçek cumhuriyet egemenliğin millete ait olduğu cumhuriyettir. Atatürk, TBMMnin toplanmaya başladığı ilk günden başlayarak sırası geldikçe bütün gücün millette olduğunu belirtmiştir. Ona göre, "Millet her türlü isteğini yerine getirme gücüne sahiptir. Millet girişimlerinin önüne geçebilecek hiçbir kuvvet yoktur."

Kaynakça:turkcebilgi.com-ataturkdevrimleri.com

İlgili sorular

Hoş geldiniz, CevapBizde.com sizlere merak ettiğiniz sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Eğitimden Teknolojiye, Oyunlardan Gündelik Hayata kadar merak ettiklerinizi ve bilmek istediklerinizi sorabilirsiniz.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status

...