1.4k kez görüntülendi
Sosyal Bilgiler kategorisinde tarafından
tarafından düzenlendi
0 1

Milli Egemenlik Nedir? Milli Egemenlik Ne Demek?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
tarafından
tarafından düzenlendi
 
En İyi Cevap
0

Milli Egemenlik Nedir? Milli Egemenlik Ne Demek?


Milli Egemenlik (Milli Hakimiyet), bir milletin özgür iradesi ile oluşturduğu devletin, hiçbir kişi, zümre ya da oluşumu kendi gücü üzerinde görmemesi, kendi ülke sınırları içerisinde yasama, yürütme ve yargı yetkilerini kullanabilen tek merci olması, ülke dışından gelebilecek hiçbir etki ve sınırlamayı kabul etmemesi, demektir.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir!" denilmek suretiyle, millet iradesinin gücü üzerinde hiçbir gücün varlığının kabul edilmeyeceği açıkça vurgulanmıştır.

En genel anlamıyla "Milli Egemenlik (Milli hakimiyet)": "Devletin ülke toprakları üzerinde siyasi yönetim yetkisini kullanma hakkıdır."

Atatürk’ün milli egemenlik ile ilgili bir sözü: Halk, milli egemenliği benimsemeli ve memlekette tek egemen ve etkenin kendisinden ibaret olduğunu unutmamalıdır. 1923 (Atatürk’ün S.D. II, s.53)

Milli egemenlik, Egemenliğin, yani devleti kuran, yöneten en üstün gücün, kişilere veya belli zümrelere değil, doğrudan doğruya millete ait olmasıdır. Cumhuriyetçilik ilkesini bütünler.

Gerçek cumhuriyet egemenliğin millete ait olduğu cumhuriyettir. Atatürk, TBMM'nin toplanmaya başladığı ilk günden başlayarak sırası geldikçe bütün gücün millette olduğunu belirtmiştir. Atatürk'e göre, "Millet her türlü isteğini yerine getirme gücüne sahiptir. Millet girişimlerinin önüne geçebilecek hiçbir kuvvet yoktur." Bu sözüyle Atatürk, Milli Egemenlik ilkesi vurgusunu ön plana çıkartmıştır.


Egemenlik Nedir?

Egemenlik ya da hakimiyet, bir toprak parçası ya da yer üzerindeki kural koyma gücü ve hukuk yaratma kudreti olarak tanımlanabilir. Bu güç siyasi gücün oluşturduğu yasallaşmış bir üst iradeyi ifade etmektedir. Egemen hiç bir kurala bağlı kalmadan karar verebilme gücü ve yetkisidir.

  • Milli egemenlik anlam olarak milletin ve  millete ait olan devletin karar verme ve hükmetme yetkisine sahip olmasıdır.

  • Bir ülkede Milli egemenliğin kullanabilmesi için o milletin yani halkın kendi yöneticisini seçme hakkı olması gerekir.

milli egemenlik, milli egemenlik nedir, milli egemenlik sosyal bilgiler, milli bağımsızlık


İlgili Aramalar:

  • milli egemenlik nedir eodev
  • milli egemenlik nedir sosyal bilgiler
  • milli bağımsızlık nedir
  • milli egemenlik ilkesi
  • egemenlik nedir kısaca
  • milli irade ve milli egemenlik nedir
  • milli egemenlik teorisi nedir
  • milli egemenlik ne demek türkçe sözlük

İlgili sorular

1 cevap
15 Nisan 2019 Sosyal Bilgiler kategorisinde Admin tarafından soruldu
CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak ve benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için bir online bir platformdur.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status

...