60 gösterim
İnternet-Online-WebMaster kategorisinde Dahi sordu

Cmos Virüsü Nedir?


1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Dahi cevapladı
 
En İyi Cevap

Cmos Virüsü Nedir?

CMOS Virüsü, bilgisayarın CMOS'una bulaşarak buradaki bilgileri değiştirebilme kapasitesine sahip, son derece tehlikeli bir bilgisayar virüsüdür.

cmos virüsleri

Diğer virüs tiplerinden farklı olarak CMOS virüsü bulaşmış bir bilgisayarda bilgisayarınızın Harddisk'ini tamamen temizlemiş olmanız veya bilgisayarınızın harddisk'ini çıkartmış olmanız virüsün temizlenmesi için yeterli değildir. Çünkü bu virüs bilgisayarınızın harddisk'i değil doğrudan CMOS çipine enjekte olur ve faaliyetlerine buradaki çip yardımıyla devam eder. CMOS'a bulaşan bir bilgisayar virüsünü temizlemek için CMOS çipinin değiştirilmesi veya sıfırlanması gerekebilir.

CMOS virüsleri denildiğinde akla ilk gelen ve en yaygın görülen virüslerden biri AntiCMOS adındaki virüstür. Bu virüs bilgisayarınızın CMOS'una yerleştikten sonra tüm ayarlamalarınızı sıfırlayabileceği gibi bilgisayarınızın CMOS menüsünü tamamen silebilme gibi tesirli etkilere sahiptir.


Kaynak: https://wmaraci.com/nedir/cmos-virusu

İlgili sorular

Hoş geldiniz, CevapBizde.com sizlere merak ettiğiniz sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Eğitimden Teknolojiye, Oyunlardan Gündelik Hayata kadar merak ettiklerinizi ve bilmek istediklerinizi sorabilirsiniz.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!

...