373 gösterim
Türkçe (Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı) kategorisinde
düzenledi
0 1

Atatürk ün Türk Dili için gösterdiği hedef nedir? Bu hedefe ulaşmak için ne yapılabilir?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

düzenledi
 
En İyi Cevap
0

Atatürk'ün Türk Dili için gösterdiği hedef:

Atatürk'ün Türk Dili için gösterdiği hedef, Türk Dilinin daha gelişmiş, daha zenginleşmiş ve hem her türlü ihtiyaca cevap verecek hem de kolaylık sağlayacak bir dil olmasını sağlamaktır.

Atatürk, kendiside bizzat Türk Dilini geliştirmek için çalışmalarda bulunmuş ve aynı zamanda öncülük etmiştir. Bu doğrultuda Atatürk, 1932 yılında Türk Dil Kurumu (TDK) nu kurmuştur. Türk Dilinin yani Türkçe'nin çok zengin bir dil olduğunu ve bir dünya dili olduğunu göstermiştir.


Atatürk'ün gösterdiği bu hedefe ulaşmak için neler yapabiliriz?


Atatürk’ün gösterdiği hedefe ulaşmak için, güzel Türkçemiz ve Türk Dilimiz herkes tarafından iyi öğrenilmeli ve korunmalıdır. Türk dilini yani Türkçe'yi güzel ve etkin bir biçimde öğretecek eğitim kurumları/kuruluşları kurulmalıdır.

Çünkü her şey eğitimle başlar. Öncelikle günümüzün en büyük dil sorunlarından biri olan yabancı kelime kullanımından kaçınmalıyız.

İşyerleri, kamu ve kuruluş isimlerinde yabancı kelimeler yerine Türkçe kelimeler kullanmalıyız.

Türk Dili hakkında eğitimler ve seminerler verilmeli, şair,yazar gibi edebiyatla ilgilenen ve eserler üreten kişiler eserlerinde "Saf/Yalın Türkçe" kullanmalıdır.

Haber spikerleri, sunucu ve benzeri mesleklerde çalışan kişiler bir toplumun önünde olduğunu ve buna göre hareket ederek Türkçe'yi en doğru şekilde kullanmaları gerektiğinin bilincinde olmalıdır.

Örneğin; TRT' (Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu) de çalışan spiker ve sunucular yayın hayatı öncesinde Türkçe'nin düzgün kullanımı hakkında ders almaktadırlar.

İlgili sorular

Hoş geldiniz, CevapBizde.com sizlere merak ettiğiniz sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Eğitimden Teknolojiye, Oyunlardan Gündelik Hayata kadar merak ettiklerinizi ve bilmek istediklerinizi sorabilirsiniz.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status

...