306 gösterim
PHP kategorisinde misafir
düzenledi
0 1
Php de bir kullanıcı login ve yönetim ekranı yapmak istiyorum. Oturum güvenliğini nasıl sağlamalıyım?

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme

misafir seçti
 
En İyi Cevap
1

PHP de Oturum Güvenliğini Sağlamak


PHP tabanlı bir web sitesinde login ve oturum güvenliğini sağlamak en önemli konudur. Bu hem sizin hem de kullanıcıların memnuniyetini ve kullanılabilirlik oranı artıracaktır. Kullanıcıların bir siteye girerken o siteye güvenmesi gerekir. Bunu sağlamak da sizin sorumluluğunuzdadır. Üstelik bu zorunlu bir gereklilikdir. E-ticaret sitesi yapıyorsanız güvenlik en önemli önceliğiniz olmalıdır.


Oturum modülü bir oturumda sakladığınız verinin sadece oturumu oluşturduğunuz kullanıcı tarafından görüldüğünü garanti edemez. Oturumun bütünlüğünü etkin olarak korumak için oturumun önemine bağlı olarak ek tedbirler almanız gerekir.

Oturumlarınız tarafından taşınan verinin önemine ve konuşlandırdığınız ek korumalara bağlı olarak ki, bunun bir fiyatı vardır, kullanıcının rahatı azalır. Örneğin, kullanıcılarınızı basit sosyal mühendislik taktiklerinden korumak isterseniz session.use_only_cookies yönergesini etkin kılmanız gerekir. Bu durumda, çerezler kullanıcı tarafında koşulsuz olarak etkin kılınmalıdır yoksa oturum çalışmayacaktır.

Bir mevcut oturum kimliğinin üçüncü şahıslara ifşa edilmesinin çeşitli yolları vardır. İfşa edilmiş bir oturum kimliği, üçüncü tarafın o kimlik ile ilişkilendirilmiş tüm özkaynaklara erişmesini mümkün kılar. İlk olarak oturum kimliğini taşıyan URL'ler ifşa olur. Harici bir siteye bir bağ verirseniz oturum kimliğini içeren URL harici sitenin günlük kayıtlarına geçebilir. İkinci olarak, daha etkin bir saldırgan ağ trafiğini dinleyebilir. Eğer şifreleme yapılmıyorsa oturum kimlikleri ağ üzerinden salt metin olarak akacaktır. Bu noktada çözüm, sunucunuzun SSL bağlantılar kurmasını sağlamak ve bunu kullanıcılarınız için zorunlu kılmaktır.Aşağıdaki sitelerde yer alan bilgileri kullanabilirsiniz:


https://www.bilgiguvenligi.gov.tr/web-guvenligi/php-icin-basit-guvenlik-onlemleri.html


https://www.cyber-warrior.org/Dokuman/Default.Asp?Data_id=1666


https://www.somut.net/577/php/php-ve-mysql-ile-guvenli-oturum-acmayi-saglama-session-login-hack-icin-onlemler.1.html


http://mfyz.com/phpde-oturum-session-yonetimi


http://farukcan.net/genel/2015/08/php-oturum-guvenligi/


İlgili sorular

1 cevap
16 Haziran 2017 PHP kategorisinde misafir sordu
CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak ve benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için bir online bir platformdur.

Eğitimden Teknolojiye, Oyunlardan Gündelik Hayata kadar merak ettiklerinizi ve bilmek istediklerinizi sorabilirsiniz.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status

...