630 gösterim
Windows kategorisinde 0 1
Windows bu diske yüklenemez. Seçilen diskte MBR bölüm tablosu var. EFI sistemlerde, Windows sadece GPT disklere yüklenebilir hatası nedir?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
 
En İyi Cevap
0

Windows bu diske yüklenemez. Seçilen diskte MBR bölüm tablosu var. EFI sistemlerde, Windows sadece GPT disklere yüklenebilir.

Windows bu diske yüklenemez. Seçilen diskte MBR bölüm tablosu var. EFI sistemlerde, Windows sadece GPT disklere yüklenebilir.

"Windows bu diske yüklenemez. 

Seçilen diskte MBR bölüm tablosu var. EFI sistemlerde, Windows sadece GPT disklere yüklenebilir." HATASI


Örnek bilgisayarımız ilk bölümdeki ile tamamen aynı bilgisayar. Yani 2 tane disk var. Disk 0GPT olarak başlatılmış ve Windows 10 kurulu bir disk iken Disk 1MBR başlatılmış bir disk. Ve bu diskte tam tersi Disk 1'i seçtiğimizde hata alıyoruz. Çünkü;

  • Bilgisayarımız UEFI uyumlu ve biz UEFI uyumlu medya ile doğru bir kurulum başlatmışız. Ancak disk GPT olmadığı için (Yukarıdan hatırlayın UEFI için GPT disk şarttı) kurulum devam edemiyor.

Burada Disk 0GPT olarak başlatıldığı için Disk 0, Bölüm 4'ü seçseydik hata almayacaktık. Yani ilk bölümün tam tersi bir durum var ortada. Burada amacım -UEFI veya BIOS başlatmamıza göre- aynı bilgisayarın aynı disklerle tamamen ters tepkiler verdiğini göstermek. Dikkat ederseniz ilk bölümde("Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk GPT bölümü stilinde" Hatası) tam tersi tepkiler alıyorduk.

image

Çözüm:
Bu durumda 2 çözüm yöntemi mevcut ancak ideal bir çözüm yok. İdeal bir çözüm olmamasının sebebi ise içinde bulunduğunuz senaryoya göre seçim yapmanız gerekliliği;

imageimage

imageimage

  1. Diski silip ayrılmamış alan haline getirebilirsiniz. Disk ayrılmamış alan olduğunda sadece bu alanı seçin ve İleri butonuna tıklatın. Kurulum diski GPT olarak başlatacak ve gerekli bölümleri oluşturacaktır. Ancak diskteki tüm bölümleri silmeniz gerekeceğinden veri kaybedeceksiniz. Bu önemli değilse bu çözümü uygulayın.
     
  2. EFI arayüzüne girip BIOS uyumluluğunu açın. (SecureBoot, FastBoot, LegacyBoot vs gibi -Modele, markaya, donanıma göre- terimler değişebiliyor) Burada size yardımcı olabilecek bilgiler var: Güvenli Önyükleme (Secure Boot) Nedir? - Windows 8 veya 10 Yüklü Gelen PClerde Başka İşletim Sistemi Yükleyememe Sorunu

    Daha sonra bilgisayarı kurulum medyanızdan başlattığınızda 2 seçenek çıkıyorsa UEFI olmayanı seçin;

image


Ancak bu yöntemi sadece ilk yöntemi uygulamak çok canınızı yakacaksa uygulayın. Çünkü bunu yaptığınızda UEFI kurulumdan ve UEFI kurulumun avantajlarından vazgeçmiş oluyorsunuz.

Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk GBT bölümü stilinde ne demek? Windows GBT Hatası nedir? TIKLAYIN!

Kaynak: http://www.enpedi.com/2016/10/windows-bu-diske-yuklenemez-hatas.html 

İlgili sorular

1 cevap
CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak ve benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için bir online bir platformdur.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status

...