1.8k kez görüntülendi
kullanici resmi Tarih (İnkılap Tarihi, Osmanlı Tarihi) kategorisinde tarafından

Osmanlı İmparatorluğu ile Bizans İmparatorluğu arasında gerçekleşen ilk savaş hangisidir? Hangi padişah döneminde ve ne zaman gerçekleşmiştir? Bu savaşın sebep ve sonuçları nelerdir?

1 cevap

0 oy
kullanici resmi tarafından
 
En İyi Cevap

Osmanlı İmparatorluğu ile Bizans İmparatorluğu arasındaki ilk savaş 1302 yılında yapılan KOYUNHİSAR SAVAŞI (BAFEON SAVAŞI)'dır.
Osmanlı Beyliği'nin ve İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Bey zamanında olmuştur.


Koyunhisar Savaşı'nın (Bafeon Savaşı) Sebep ve Sonuçları:

Sebep: Osman Bey'in Batıda genişleme siyasetini sürdürmesi ve İzmit'e yaklaşması hem Bizans İmparatoru'nu hem de Bursa Orhaneli **Tekfurlarını harekete geçirdi. Bu iki grup kendi aralarında anlaşarak Osmanlı Beyliği'ne savaş açtılar.

Tekfur: Tekfur, Bizans İmparatorluğu zamanında vali düzeyinde olan yöneticilerle Anadolu ve Rumeli'deki Hıristiyan beylerine verilen genel ad. Tekfur Ermeniceden alıntı bir sözcük olup Osmanlı Türkçesinde Hıristiyan hükümdarlara verilen bir sandır. Aslı Takavor, anlamı ise "taç taşıyan"dır.

Sonuç:
• Koyunhisar Savaşı'nı Osman Bey kazandı. Bursa 3 tarftan Osmanlı Toprakları ile çevrildi.
• İzmit yolu Türk'lere açıldı.

İlgili sorular

CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak, benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için online bir platformdur.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status
...