1.2k gösterim
Tarih (İnkılap Tarihi, Osmanlı Tarihi) kategorisinde Dahi 0 1

Erkan-ı Harbiye Vekaleti Nedir? Erkan-ı Harbiye Vekaleti ne zaman kaldırıldı? Erkan-ı Harbiye Vekaleti neden kaldırıldı? Erkan-ı Harbiye Vekaleti'nin Kaldırılması

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Dahi
düzenledi
 
En İyi Cevap
0

Erkan-ı Harbiye Vekaleti Nedir?


Erkan-ı Harbiye Vekaleti (Savaş Bakanlığı), Osmanlı Devleti'nde savaş işlerinden sorumlu olan bakanlıktı. Erkan-ı Harbiye Vekaleti için "SAVAŞ BAKANLIĞI" tanımı kullanılabilir. Erkan-ı Harbiye Vekaleti, günümüzdeki "Milli Savunma Bakanlığı" ile karşılaştırabiliriz. E

Erkan-ıHarbiye Vekaleti'nin günümüzdeki Genelkurmay Başkanlığı'ndan farkı Bakanlar Kurulu üyesi olmasıydı.  

 Ancak daha sonra Ordunun siyasete müdahalesini engellemek amacıyla Bakanlar Kurulu dışında çıkarılarak Genelkurmay Başkanlığı olarak yeniden yapılandırıldı.Böylece ordunun siyasete müdahale etmesi engellendi. 

 Genelkurmay Başkanı Osmanlı Devleti'nde Savaş Bakanlığı yaparak Bakanların arasında gösterilirdi. Şuan askeri konumda yerini korumaktadır. O dönem Savaş Bakanlığı görevini üstlenen Genelkurmay Başkanı daha sonra siyasetten uzak durması için Bakanlıktan çıkartılmıştır.


Erkan-ı Harbiye Vekaleti ne zaman kaldırıldı? Erkan-ı Harbiye Vekaleti neden kaldırıldı?


Erkan-ı Harbiye Vekaleti, 3 Mart 1924'te kaldırılmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1 Mart 1924 tarihinde TBMM'ne hitap etmiş ülkenin güvencesi ve koruyucusu olan TÜRK ORDUSUNUN siyaset dışında tutulması gerektiğini ifade etmiştir. Meclisteki görüşmeler doğrultusunda 2 Mart 1924'de TBMM'ne Erkan-ı Harbiye Vekaleti'nin kaldırılması teklif edilmiştir. 

  Ardından 3 Mart 1924 tarihindeki görüşmeler sonucunda Erkan-ı Harbiye Vekaleti kaldırılmıştır.

İlgili sorular

Hoş geldiniz, CevapBizde.com sizlere merak ettiğiniz sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Eğitimden Teknolojiye, Oyunlardan Gündelik Hayata kadar merak ettiklerinizi ve bilmek istediklerinizi sorabilirsiniz.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!

...