Fen ve Teknoloji kategorisinde tarafından

Yeryüzündeki sıcaklık farklarının nedenleri nelerdir? Günlük Sıcaklık Farklılıklarının Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir? Sıcaklık Dağılışını Etkileyen Faktörler nelerdir?

1 cevap

0 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

Yeryüzündeki sıcaklık farklarının nedenleri nelerdir?


Dünyan'ın hareketleri sonucunda yeryüzünde sıcaklık farkları oluşur. Sıcaklık farklarının oluşmasında dünyanın günlük hareketleri de etkili olmaktadır.

Yeryüzündeki sıcaklık farklarının nedenleri:

  • Güneş ışınlarının dünyaya geliş açısı,
  • Işınların atmosferde uğradığı kayıplar,
  • Dünya yüzeyindeki Yükselti,
  • Atmosferde bulunan nem oranı,
  • Kara ve denizlerin ısı özelliği,
  • Deniz akıntıları, (Gulfstream sıcak su akıntısı, Labrador soğuk su akıntısı)
  • Toprak çeşidi ve Bitki Örtüsü,
  • Rüzgarlar

Günlük Sıcaklık Farklılıklarının Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir?


Gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkları nedeniyle çeşitli hava olayları meydana gelir ve canlıların hayatı da etkilenmektedir.

Günlük sıcaklık farkları nedeniyle hava olayları genelde hal değişimine uğrayan suyun özellikleriyle meydana gelmektedir.

Günlük sıcaklık farklılıkları nedenleri, dünyanın kendi etrafında dönüşü, gece ve gündüzün oluşması, basınç ve nem oranlarının farklılaşması sayılabilir.

Günlük sıcaklık farklılıklarının sonuçları sonucunda çeşitli hava olayları meydana gelmektedir. Bu hava olayları sonucunda yağmurlar yağmakta, canlıı hayatı da sürmektedir.

Sıcaklık farklarının oluşmasıyla dünya üzerinde çeşitli fiziksel olaylar gerçekleşmektedir. Dolayısıyla dünya üzerindeki toprak özellikleri ve yeryüzü şekilleri de bu durumdan etkilenmektedir.


Sıcaklık Değişimine Etki Eden Faktörler Nelerdir?TIKLAYIN!

İlgili sorular

CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak, benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için online bir platformdur.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status
...