1.3k gösterim
Tarih (İnkılap Tarihi, Osmanlı Tarihi) kategorisinde Dahi 0 1

Niğbolu Savaşı Nedir? İslam Halifesi hangi savaşta kazandığı başarıdan dolayı hangi Osmanlı Padişahına "Sultan-ı İklim-i Rum" ünvanını vermiştir?


1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Dahi
düzenledi
 
En İyi Cevap
0

1396 Niğbolu Savaşı

Niğbolu Savaşı'ndan sonra Mısırda'ki Abbasi halifesi tarafından Yıldırım Beyazıt Han'a "Sultan-ı İklim-i Rum" ünvanını verdi.

Niğbolu Savaşı'nın Nedenleri:

1) Osmanlı'nın Macaristan'a kadar ulaşması, 2) Osmanlı'nın tuna nehrine kadar ilerlemesi, 3) Türkler'in Balkanlardan atılmak istenmesi, 4) Papa'nın ve Macar Kralı Sigismund'un Hristiyan alemini kışkırtması.

Niğbolu Savaşı'nın Sonuçları:

Bugüne kadar kurulmuş en büyük Haçlı ordularından biri ezici bir üstünlükle mağlup edildi.

1) Osmanlı'nın Avrupa üzerindeki hakimiyeti arttı, 2) Bulgar Krallığı tamamen sona erdi, 3) Eflak (Romanya), Boğdan (Moldova) Osmanlı Komutanlığına girdi, 4) Macarlar etkisiz hale getirildi, 5) Mısırda'ki Abbasi halifesi tarafından Yıldırım Beyazıt Han'a "Sultan-ı İklim-i Rum" ünvanını verildi. 6) Türkler'in İslam Dünyasındaki önemi arttı. 7) Yıldırım Beyazıt Han Türk Birliğini sağlamak için Anadolu'ya yöneldi.


Sutani İklimi Rum Niğbolu Savaşı'ndan sonra Mısırdaki Abbasi Halifesi'nin Yıldırım Beyazıt Han'a verdiği unvandır.

İlgili sorular

Hoş geldiniz, CevapBizde.com sizlere merak ettiğiniz sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Eğitimden Teknolojiye, Oyunlardan Gündelik Hayata kadar merak ettiklerinizi ve bilmek istediklerinizi sorabilirsiniz.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!

...