153 kez görüntülendi
kullanici resmi Yaşam - Sağlık kategorisinde tarafından

İnsülin nedir, ne işe yarar? İnsülin yüksekliği neden olur? İnsülin direnci belirtileri Nelerdir? İnsülin Hakkında Bilgi

1 cevap

0 oy
kullanici resmi tarafından
 
En İyi Cevap

İnsülin Nedir?


İnsülin
, pankreasta yer alan beta hücreler tarafından salgılanan ve kandaki glikoz (şeker) seviyelerini düzenleyen bir hormondur. 

Glikoza tepki olarak salgılanan insülinin miktarı, kanda glikoz seviyesi yükseldikçe doğru orantılı bir şekilde artar. Besinler mide tarafından sindirildikten sonra enzimler tarafından parçalanarak, şekere dönüştürülürler. Ardından kana karışan şeker, insülin hormonu tarafından dengelenir. İnsülinin temel görevi kanda aşırı glikoz birikimini önlemektir. İnsülin hormonunun yetersiz salgılanması ya da görevini tam anlamıyla yerine getirememesi; diyabet, böbrek ve kalp rahatsızlıkları başta olmak üzere pek çok ciddi sağlık sorununa yol açabilir. Bu yüzden insülin yetersizliğinin zamanında teşhis edilmesi, hastada sağlık sorunlarının gelişmemesi adına son derece önemlidir.

İnsülin yüksekliği neden olur?


İnsülin yüksekliği, tıp dilindeki adıyla insülin direnci, kandaki glikozu kontrol altında tutabilmek adına pankreas tarafından daha fazla miktarda insülin salgılanması durumudur. Özellikle Türk kadınlarında yaygın bir şekilde görülen bu durumun asıl nedeni, insülin reseptörlerinin işlevlerini düzgün bir şekilde yerine getirmemesidir. Bu durumda kanda yeterli miktarda insülin bulunsa da insülin görevini tam anlamıyla gerçekleştiremez.

İnsülin normal değeri nedir?


İnsülin normal değeri, normal şartlar altında sağlıklı kişilerde insülin normal değeri 100 mg/dldir. Normal değerin 120 üstünde olması çoğu zaman kişide bir sorun olduğu anlamına gelir. İnsülin değeri 126 mg üzerinde olan kişiler ise diyabet hastası olarak kabul edilir.


İnsülin direnci belirtileri Nelerdir?


İnsülin direnci belirtileri: 
 1. Yemek yedikten sonra bile geçmeyen açlık hissi
 2. Sık sık idrara çıkma
 3. İdrar miktarında artış
 4. El ve ayaklarda karıncalanma hissi
 5. Sık sık enfeksiyonlara maruz kalma
 6. Ağır bir yemek sonrasında gereğinden fazla uykulu ve yorgun hissetme
 7. Yemek sonrası terleme(şeker düşmesine bağlı olarak)
 8. Kilo alımının kontrolden çıkması
 9. Sürekli tatlı yeme isteği
 10. Koltuk altı, kasık ve boyun bölgelerinde cilt renginde kararmalar
 11. Bel çevresinin zamanla genişlemesi
 12. Adet düzensizliği


İlgili sorular

CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak, benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için online bir platformdur.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status
...