141 kez görüntülendi
kullanici resmi Sözlük - Kelime Anlamları kategorisinde tarafından
tarafından düzenlendi
Dijital Bölünme Nedir? Dijital Bölünme Ne Anlama Gelir?

1 cevap

0 oy
kullanici resmi tarafından
 
En İyi Cevap

Dijital Bölünme Nedir? Digital Bölünme Ne Anlama Gelir?


Dijital bölünme: Bilgi ekonomilerinin kurulumu bağlamında gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki uçurumun büyümesini ifade eden kavramdır.


Yeni Ekonominin teknolojik altyapısal ürün- lerinin daha etkin yayılması sorunu aynı zamanda geri kalmışlığı destekleyici bir nitelik taşımaktadır. Yeni Ekonominin enformasyon hareketi kendi haline bırakılırsa, zengin ve fakir kişiler (ülkeler) arasındaki açığı artıracaktır. Bu çerçevede küre- selleşme karşıtı düşünceleri destekler şekilde Yeni Ekonomi ya da dijital dünya yaklaşımına bazı tep- kilerden de söz edilebilir. Teknolojik gücü elinde bulunduranın aynı zamanda küresel bir eşitsizliğe yol açtığı düşüncesine dayanan “Dijital Bölünme” kavramı bu düşünceyi daha net ortaya koymaktadır. 

Dijital Bölünme kavramı bu teknolojilere sa- hip olan ülkeler ile sahip olmayan ülkeler arasındaki uçurumun ortaya çıkmasını anlatmak amacıyla kullanılmaktadır. 

Özellikle sanayileşme aşamasına geçememiş ve teknolojik altyapıdan yoksun ülkelerde dijital dünyadan söz etmek mümkün değildir. Diğer yandan gelişmiş ekonomilerin teknolojik alt- yapı üstünlükleri ile dijital dünyaya büyük ölçüde uyum sağlamaları, Gelişmekte Olan Ülkeler karşı- sında elde ettikleri üstünlüğü daha net bir şekilde ortaya koymaktadır. 

Bu süreç sonucunda gelişmiş ekonomiler ile Gelişmekte Olan Ülkeler arasındaki farkın, hızla açıldığını söylemek olasıdır.

İlgili sorular

CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak, benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için online bir platformdur.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status
...