81 kez görüntülendi
kullanıcı resmi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisinde tarafından
Karz-ı Hasen Nedir? Karz-ı Hasen Nedir Örnekler

1 cevap

0 oy
kullanıcı resmi tarafından
 
En İyi Cevap

Karz-ı Hasen Nedir? Karz-ı Hasen Nedir Örnekler


İslam’da hüsün ve kubuh bir denge halinde olarak kabul edilmektedir. Hayatın gerçekleri içinde Müslümanların iyiye, doğruya ve güzele hizmet etmeleri ve adil bir düzen oluşturmaları için gayret etmeleri ilkesi gelmektedir. 

İnsanların mutlu, huzurlu ve barış içinde yaşaması için Müslümanların amellerine dikkat etmeleri ve toplumsal sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekir.


İslam’da salih amellerden biri de karz-ı hasenolarak bilinmektedir. Karz-ı hasen,var olan malın Allah için feda edilmesi, harcanması anlamına gelir. 

Karz-ı hasen, Allah için ve Allah’ın rızasını kazanmak için mal ve mülkün sadece Allah yolunda ve karşılığını Allah’tan bekleyerek feda edilmesi, harcanması, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması anlamına gelmektedir.

Salih ameller insanları iyiye, doğruya ve adil olana ulaştıran işler, davranışlar olarak bilinmektedir. Salih amellere sahip olmak isteyen kişiler İslami kurallara uygun olarak tutum, değer ve davranışlara sahip olurlar. Karz-ı hasen de servet sahibi kişilerin muhtaç, mazlum, mağdur olan kişilerin yardımına, imdadına yetişecek şekilde paylaşılması, yardımlaşılması anlamına gelmektedir.

Karz-ı haseni yerine getirmek isteyen biri malını ve mülkünü sadece Allah rızası için feda etmeli, harcamalı, paylaşmalıdır. Karşılığında da sadece ahiret kazancı ummalı, Allah’tan bekleyerek hareket etmeli ve herhangi bir çıkar ya da menfaat anlaşması içine girmemelidir.

İlgili sorular

CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak, benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için online bir platformdur.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status
...