231 kez görüntülendi
kullanici resmi NoteBook-LapTop-Dizüstü kategorisinde tarafından
laptopum 2 saat aralıkla mavi ekran vererek kapanıyordu ve ses aygıtımdan ses çıkmıyordu. laptopu açarken sık sık biosa giriyor bazen laptopu açıp kaparken windows açılıyordu. En sonunda artık windows hiç açılmıyor ve sürekli biosa giriyor ve biosda boot menüsü yok. UEFI usb ile win 10 dosyalarını kurup laptopa taktım. Açılır gibi oldu siyah ekranda kaldı. 8 9 defa denedim hep aynısı oldu. Laptop modelim asus. Yardımcı olur musunuz? normalde de win 10 vardı laptopumda ve laptopum win 10

1 cevap

0 oy
kullanici resmi tarafından
 
En İyi Cevap

Açılışta direkt olarak BIOS ekranına düşüyorsa büyük ihtimal işletim sistemine ait dosyaları bulamıyordur. Zararlı bir yazılım BIOS ayarlarını bozmuş ya da işletim sisteminin çalışmasını sağlayan dosyaları silmiş olabilir. Ya da BIOS Pili bitmiş olabilir.


Öncelikle aşağıdaki adımı denemeye çalışın.

  • UEFI ayarını CMS ile LEGACY Enabled , Secure Boot : Disable yapmanız gerekiyor bu ayarları kontrol edin. CMS/Legacy ayarı bazı sistemlerde UEFI devre dışı bırakıldıktan sonra ki resette görünmeye başlar.
  • Pc niz deki Windows 10 silinmiş gibi. biosta yüklü işletim sistemi kaydını bulamadığı için otomatik olarak ayarları açan bir döngüye girmiş, Reset Setup Defaults ile varsayılan ayarlara döndüğünüzde işletim sistemi EFI olarak diskte olmadığı için bu hatayı alabilirsiniz...
  • EFI nin getirisi olan GPT disk biçim ile ilgili sorun yaşarsanız MBR - GPT çevrimleri ile ilgili araştırma yapabilirsiniz.

Bilgisayar açılırken BIOS’ta takılı kalıyor sorunu için aşağıdaki çözümleri sırasıyla yapmaya çalışın:

  1. F2 ile biosa girilir ya da laptop markasına göre değişebilir (DEL,ESC tuşu gibi)
  2. Security sekmesinden > Secure boot management’a girilir
  3. Secure boot=Disabled Default Key Provisioning=Disabled olarak seçilir
  4. Clear Secure Boot Keys Seçilerek, keys enter ile devredışı bırakılır
  5. Boot sekmesine gelip Launch CSM=Enabled olarak seçilir F10(değişebilir) (Kaydet ve Çık seçeneği) yapıp çıkılır
  6. Tekrar Biosa girildiğinde Optik sürücü görülecektir.


En büyük sorunlardan biride BIOS Pilinin bitmiş olması. BIOS pili bitmiş olduğu için ayarlar sürekli olarak sıfırlanabilir. Gerekli konuya buradan bakabilirsiniz:

https://www.teknolojidolabi.com/bios-pili-nedir/

Bunlar işe yaramazsa en sağlıklı yöntem işletim sistemini sıfırdan kurmak olacaktır. Eğer BIOSla ilgili sıkıntı devam ederse teknik servise göndermeniz gerekebilir.

CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak, benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için online bir platformdur.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status
...