2k kez görüntülendi
kullanici resmi Online Reklamcılık kategorisinde tarafından
tarafından yeniden kategorilendirildi

CPM Nedir? ECPM Nedir? ECPM nasıl hesaplanır?

notu ile kapatıldı: Arşivsel Soru!

1 cevap

0 oy
kullanici resmi tarafından
tarafından düzenlendi
 
En İyi Cevap

CPM Nedir?

CPM (Cost per Mille (Thousand) = Yani 1000 gösterim başına fiyatlandırma demektir. Kısaca 1000 gösterim başına maliyeti göstermektedir. Eğer reklamveren iseniz anlaştığınız firmaya 1000 gösterim başına ücret ödersiniz. Eğer sizin bir web siteniz varsa ve bir firmadan sitenizde görüntülenmek için reklam aldıysanız size 1000 gösterim üzerinden ücret ödenir.

CPM nedir Ecpm nedir

Örneğin 1000 gösterim başına 1 TL alıyorsanız, reklamlarınız 5000 kez görüntülenirse 5 TL alıyorsunuz demektir.

ECPM Nedir?

eCPM ingilize açılım olarak ‘Effective Cost Per Thousand Impressions’ anlamına gelir. Anlam olarak ise her 1000 gösterimin etkisi anlamındadır. Yani Sitenizdeki reklamın gün boyu kazancının, gösterim sayısına bölünüp bin ile çarpılmasıdır.

Reklam aldığınız şirket hesabınızda kazanç kısmı vardır bir de ecpm kısmı vardır. eCPM kısmının mantığı da sitenizin bir gün boyunca kazandığının o reklamın gösterim sayısına bölünüp bin katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilir. Kazancınız ile eCPM farklılık göstermesi doğaldır. Nedeni ise belirttiğim gibi iki kritere bağlıdır. Gün boyu o reklamın gösterim sayısı bir diğeri ise reklama tıklama yani o gün kazandığınız miktardır.

Matematiksel olarak ifade etmek gerekirse : eCPM = ( Kazanç / Gösterim sayısı ) X 1000 şeklinde olur. Yani gösterim sayınız azken bile çok kazanabilirsiniz. Yani gösterim sayınız ne kadar düşükse ve kazancınız yüksekse buna göre daha yüksel bir eCPM değeri ortaya çıkar.

CPC Nedir?

CPC: Cost per Click = Yani tıklama başı ödeme demektir. Reklam verdiğiniz site ile anlaşmanız doğrultusunda tıklama başına size 0.15TL gibi bir bedel verilir.Etkili bir methodtur. Google AdWords'un da kullandığı yapı budur.

İlgili sorular

CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak, benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için online bir platformdur.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status
...