1.1k gösterim
Biyoloji kategorisinde Acemi
yeniden kategorilendirildi
0 1

Vejetatif Üreme Nedir? Vejetatif Üreme Nasıl Olur? Gözyaşı Bitkisinin vejetatif üremesi nasıl olur?


1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Dahi
seçti
 
En İyi Cevap
0

Vejetatif Üreme Nedir?

Vejetatif üreme, yüksek yapılı bitkilerin vejetatif organlarından (yaprak, kök ve gövdeleri) belli kısımlarının, ana bitkiyle aynı genetik yapıya sahip yeni bireylerin oluşturulmasıdır. Vejetatif üreme, eşeysiz üreme çeşitlerindendir. Tarımda yaygın bir şekilde kullanılan bu çoğalma metodu farklı şekillerde uygulanabilir. Yüksek yapılı bir bitkinin kalıtsal özelliklerinin nesiller boyu değişikliğe uğraması istenmiyorsa vejetatif yolla çoğalması gerekir. Bu üreme çeşidinin adı yerel tarımda aşılama, kalem aşısı, göz aşısı veya budak yama denir.


Gözyaşı Bitkisinin vejetatif üremesi nasıl olur?

Gözyaşı bitkisinde (Kalanchoe), yaprağın kenarlarında meydana gelen tomurcuklardan küçük bitkicikler gelişir. Daha sonra ana bitkiden ayrılan ve toprağa düşen bu bitkiciklerden yeni gözyaşı bitkileri oluşur. Dolayısıyla Gözyaşı Bitkisi vejetatif üreme ile ürer.

Kavak,söğüt ve gül bitkilerinden alınan dallar köklendirilip toprağa ekilir. Bu yapılar gelişerek yeni bireyler oluşur Buna çelikle üretme denir. Çilek gibi bitkilerin sürünücü gövdelerinde bulunan düğümler köklenerek yeni çilek bitkileri meydana getirir. Patates üzeri bulunan ve göz adı verilen bölgelerin her birinden uygun şartlarda yeni bitkiler meydana gelir.

Buna göz ile üretme denir. Zambak ve ayrık otu bitkilerinin rizom denilen toprak altı gövdelerinden yeni bitkiler gelişir Gözyaşı bitkisinde, yaprağın kenarlarında meydana gelen tomurcuklardan küçük bitkicikler gelişir.

Daha sonra ana bitkiden ayrılan ve toprağa düşen bu bitkiciklerden yeni gözyaşı bitkileri oluşur. Bu üreme çeşidinin adı yerel tarımda aşılama,kalem aşısı,göz aşığı veya budak yama denir.

İlgili sorular

Hoş geldiniz, CevapBizde.com sizlere merak ettiğiniz sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Eğitimden Teknolojiye, Oyunlardan Gündelik Hayata kadar merak ettiklerinizi ve bilmek istediklerinizi sorabilirsiniz.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!

...