101 kez görüntülendi
kullanici resmi Genel Kültür kategorisinde tarafından

Black Friday Nedir?
Kara Cuma Nedir?
Kara Cuma ne zaman?

1 cevap

0 oy
kullanici resmi tarafından
tarafından düzenlendi
 
En İyi Cevap

Black Friday (Kara Cuma) Nedir?

kara cuma

Black Friday(Kara Cuma), Alışveriş çılgınlığı olarak Amerika’da ortaya çıkmıştır. Şükran Günün’den sonra gelen Cuma gününe deniliyor. Mağazalar büyük indirimler yapar, erken saatte açılır ve geç saatte kapanırlar. Mağazalar alışveriş çılgınlığı adına inanılmaz indirimler yapılarak izdihamlar olmaktadır. İndirimli ürünlerden faydalanmak adına gece saatlerinden bekleyenler dahi olmaktadır. Dünyanın dört bir yanında alışveriş çılgınlığını gerçekleştirmek adına Amazon gibi internet siteleri üzerinden de gerçekleştirilmektedir.

Black Friday (Kara Cuma) ilk defa 1961 yılında alışveriş olarak yer verildi. Ekonominin sıkıntıya girmesi için yapılan büyük indirimler ile ortaya çıkmıştır. Mağazalar için olumlu karşılanarak milyonlarca kişi çılgınlarca alışveriş yapmasına teşvik edilmektedir.

Sektörel olarak indirimler daha çok teknolojik ürünler altında yapılmaktadır. Mağazalarda yer alan ürünler stoklu olup diğerlerinin tanıtımı amaçlı olarakta satışları yapılmaktadır. Ekonomik olarak krizlerin önlenmesi adına da devletler tarafından da black friday desteklenmektedir.

Tekstil ve teknoloji mağazaları tarafından yapılan indirimler insanları alışverişe teşvik etmektedir. Geçmişten günümüze kadar önemli yerlere taşınması sağlanmaktadır. Kara Cuma denilmesinin bir nedeni de insanlar alışverişe kaptırarak ihtiyaçlarından çok daha fazlasını harcamaları olmuştur. Black Friday günü tarihte önemli olayların ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Black Friday günü insanlar şiddet olayları ile sıkça karşılaşır. Hareketlenmeler ve halkın sokağa dökülerek alışveriş yapmalarından dolayı sıkıntılar yaşanır. İzdihamlardan dolayı insanlar zarar görerek etkilenmektedir. Anlaşmazlıklar ve sorunlar yaşamalarından dolayı hayatları olumsuz etkilenir.

İlgili sorular

1 cevap
2 gün önce Genel Kültür kategorisinde Admin tarafından soruldu
1 cevap
2 Mayıs 2020 Genel Kültür kategorisinde Admin tarafından soruldu
1 cevap
25 Aralık 2019 Genel Kültür kategorisinde Admin tarafından soruldu
1 cevap
CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak, benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için online bir platformdur.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status
...