3.5k kez görüntülendi
kullanici resmi Tarih (İnkılap Tarihi, Osmanlı Tarihi) kategorisinde tarafından

Sigarayı hangi padişah yasaklamıştır?
Sigara hangi padişah döneminde yasaklanmıştır?
Alkol ve sigarayı yasaklayan padişah kimdir?
Sigarayı yasaklayan padişah kimdir?

1 cevap

0 oy
kullanici resmi tarafından
 
En İyi Cevap

Sigarayı ilk defa "OSMANLI" döneminde IV.MURAT (4.MURAT) YASAKLAMIŞTIR!

image

Padişah 4.Murat tütün ve içkiyi neden yasaklamıştır?

Yaklaşık yirmi bin evin yanmasına sebeb olan Yangının tütün yüzünden çıktığı söylendi.Yangında yeniçeri, sipâhî ve halkın dikkatsizlik ve ilgisizliğini gören sultan Murâd Han, hepsini topyekün terbiye etmek maksadıyla, yangın sebebiyle halkın dedikodu merkezi hâline gelen, daha çok zorbalar tarafından açılıp işletilen, bir de halktan çok zorba taifesinin tütün içip dedikodu yaparak vakit geçirdikleri kahvehaneleri kapattı.

Zamânın âlimleri, bu yasak üzerine; Pâdişâh'ın yasakladığı bir şeyi yapmanın caiz olmayacağına dâir fetva vererek halkı uyardılar. Tütün yasağını ve büyük İstanbul yangınını bahane eden Sultan 4 Murâd Han, zorbaları tamamen ortadan kaldırıp kötülüklerini yok etti.
Zorbaların meyhanelerini yıktırdı. İçkiyi yasakladı ve yasağın tatbikini bizzat kendisi tâkib etti.​

Ayrıca meyhane ve kahvelerin Yeniçeri ve isyancıların toplanma mekanı haline gelmesi padişahı düşündürmüştü. Yasak, kaybolan devlet otoritesinin de bir nevi tekrar tesisinin bir göstergesi olacaktı. Padişah kendi yasağına ne derece uyulduğuna bağlı olarak otoritesini ölçtü. Bu nedenle yasak çok katı bir şekilde uygulandı.

IV. Murad, yasağa uymayanların öldürülmesini emretti. 4. Murat kendisi özellikle gece geç saatlerde kıyafet değiştirerek yasağa uyulup uyulmadığını kontrol etti ve bulduğu şüphelileri öldürttü. Bu tebdil-i kıyafet/ teftiş uygulamasını sıklıkla yapmış ve birçok meyhaneyi gece kendisi bizzat baskınlar ve infazlarla kapatmıştır.

Padişahın üstün ve kutsal bir figür olarak genel de Topkapı Sarayı'nda bulunmasına alışık olan İstanbul halkı, halk arasına karışan ve doğrudan gücünü sergileyen IV. Murad Han'a bu yüzden farklı bir gözle bakmıştır. Sultanın ölünceye kadar sürdüğü bu uygulaması, hiçbir padişaha karşı üretilmeyen efsane ve menkıbelere neden oldu. IV. Murad'ın sözlü kültürdeki zengin konumu onun özlenen otoriter bir padişah figürünün bir tecellisi olarak yorumlanmıştır.


Kaynak: izafet.net,mynet

İlgili sorular

CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak, benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için online bir platformdur.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status
...