1.7k gösterim
Fizik kategorisinde 0 1

Korunumlu Kuvvet Nedir? Korunumsuz Kuvvet Nedir?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

düzenledi
 
En İyi Cevap
0

Korunumlu ve Korunumsuz Kuvvetler Nedir?


Kuvvetin korunumlu olması yani Korunumlu Kuvvet, enerjinin korunumlu olması yada olmamasıyla ilgilidir. Eğer cisme uyguladığımız kuvvetin enerjisini daha sonra tekrardan herhangi bir kuvvet uygulamadan alabiliyorsak o zaman kuvvet korunumludur diyebiliriz. Aksi takdirde eğer uyguladığımız kuvveti tekrardan alamıyorsak kuvvet başka enerji çeşitlerine dönüştürülmüşse o zaman kuvvetin korunumsuz olduğunu söyleyebiliriz.

Korunumlu kuvvetler için örnek: 
Korunumlu Kuvvet için Yerçekimi kuvveti gösterilebilir. Yerden aldığımız bir kütleyi bu kütle toplu iğne, taş parçası, kalem, tahta olabilir masamızın üzerine koymak için bir kuvvet uygularız yerçekimine karşı. Daha sonra Masamızın üstündeki kitleyi yere düşürmek için hafiften ittirmemiz yeterli olacaktır. 
Başka bir örnek: Bir yayı iki parmağınız ile sıkıştırdığınızı düşünün sıkıştırırken kuvvet harcarsınız fakat serbest bırakmanız için kuvvet harcamanıza gerek yoktur.

Korunumlu olmayan kuvvetlere gelince yani Korunumsuz Kuvvetler hepimizin bildiği yada tahmin ettiğiniz gibi sürtünme kuvvetini söyleyebiliriz çünkü sürtünme kuvvetiyle yukarıdakilere bağlı bir örnek vereyim ayağınızı yere bastırarak sürttüğünüzü düşünelim belirli bir noktaya geldikten sonra ayağınızı serbest bırakınca siz hiç kuvvet harcamadan eski haline gelmesi lazım ki sürtünme kuvveti korunumlu olsun. Peki ayağınız eski haline geliyor mu? ( siz kuvvet uygulamadan ) tabki hayır. Ayağınızı sürterken harcadığınız enerji bi şekilde ısıya donütü ve ayakabınız bir miktar yıprandı. O nedenle sürtünme kuvveti korunumlu değildir diyebiliriz.

İlgili sorular

Hoş geldiniz, CevapBizde.com sizlere merak ettiğiniz sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Eğitimden Teknolojiye, Oyunlardan Gündelik Hayata kadar merak ettiklerinizi ve bilmek istediklerinizi sorabilirsiniz.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status

...