120 kez görüntülendi
kullanici resmi Yaşam - Sağlık kategorisinde tarafından
tarafından kapalı

Zika Virüsü Nedir? Zika Virüsü Belirtileri Nelerdir? Zika Virüsü tedavisi var mı?

notu ile kapatıldı: Arşisel Soru!

1 cevap

0 oy
kullanici resmi tarafından
tarafından düzenlendi
 
En İyi Cevap

Zika Virüsü Nedir?

Zika Virüsü, Flaviviridae virüs familyasının ve Flavivirus cinsinin bir üyesidir. İnsanlarda Zika ateşi veya Zika hastalığı olarak bilinen hastalığa neden olur. 2015'te Orta ve Güney Amerika'da yaşanan salgın, pandemik hale geldi.

İlk kez 1947 yılında Uganda'nın Zika ormanlarındaki maymunlarda görülen Zika virüsü, 2015'in mayıs ayında sivrisinekler yoluyla yayılarak, Brezilya'da patlak verdi.

Araştırmacılar, Aedes cinsi sivrisineklerin Hamile kadınlara bulaştırdığı Zika virüsü ile yayılan hastalıkla yeni doğan bebeklerde nöro-gelişimsel bozukluk olan "mikrosefali (küçük kafa yapısı)" görülmesi arasında güçlü bir ilişki olduğuna işaret ediyor.

zika virüsü nedir

Zika virüsü hastalığının belirtileri neler?

Hastalığın yüksek ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem Ağrısı gibi belirtileri bulunuyor. Uzmanlara göre virüsü alan insanların birçoğunda hastalık belirtilerini göstermiyor ve kişi rahatsızlanmıyor. Virüsün kan nakli, perinatal ve az bir ihtimal de olsa cinsel ilişki yoluyla yayıldığı biliniyor.

Ani başlayan ateş olur. Üşüme, titreme, terleme eşlik edebilir. Döküntü meydana gelir. Yaygın eklem ağrıları, halsizlik ortaya çıkar. Göz kızarıklığı, gözde batma, yanma gibi konjoktivit belirtileri olur. Döküntü şikayeti dışında grip hastalığı şikayetlerini neredeyse aynı olduğundan gerek hastalar, gerekse doktorlar tarafından grip zannedilebilir.

Şikyetler yaklaşık olarak 4-7 Gün sürer. Döküntü karakteri makülo papüler dediğimiz bazı alanlarda düz, bazı alanlarda deriden kabarık yaygın kızarıklıklar şeklinde olur. Bu nedenle döküntüye dikkat etmek gerekir. Baş ağrısı ve yaygın kas ağrıları olur. Bunlarla birlikte ishal de meydana gelebilir.

Hastalığın tedavisi var mı?

Hastalığın özgün bir tedavisi yok. Bilim adamları, aşı testlerine iki yıl içinde başlanabileceğine ancak ilaç düzenleme kurullarının onayından geçmesi gerektiği için aşının dünyada kullanılmaya başlamasının en az 10 yıl alabileceğini belirtiyorlar.

İlgili sorular

CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak, benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için online bir platformdur.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status
...