425 kez görüntülendi
kullanici resmi Teknoloji kategorisinde tarafından

Drone kaydı nasıl yapılır? Kimler için zorunludur?

1 cevap

0 oy
kullanici resmi tarafından
 
En İyi Cevap

Drone Kaydı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) yayımladığı talimatla birlikte 23 Şubat 2016 tarihinden itibaren Türkiye’deki "DRONE" kullanıcıları için kayıt zorunluluğu resmen başladı. Azami kalkış ağırlığı 500 gr ile 25 kg aralığında olan Drone'ları ve bunları kullanacak pilotların 23 Şubat 2016'dan itibaren SHGM tarafından oluşturulan internet tabanlı "Kayıt Sistemine" kayıt yaptırması gerekiyor.

Peki, drone kaydı nasıl yaplır? Kimler için zorunlu? İşte detaylar!

image


1- Drone Kayıt Sistemi'ne Giriş

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) "İnsansız Hava Aracı Kayıt Sistemi" için hizmete açtığı internet sitesi olan http://iha.shgm.gov.tr/index.html adresine girin.

2- Hesap Oluşturma Alanı

Drone Kaydı

Kayıt sistemine girmenizin ardından açılan ekranda sizden istenen "Ad", "Soyad" ve "E-Posta" bilgileriniz girip, bir "Şifre" oluşturmalısınız. Ardından "Kayıt Ol" butonununu tıklayın.

3- Kişisel Bilgileri Girme

Drone Kaydı

E-postanıza gelen doğrulama linkini tıklayın. Sistemde, "Hesabım" başlığında yer alan "Kişisel Bilgilerim" bölümüne, TC Kimlik No, telefon numarası, ikametgah bilgileri, adli sicil kaydı ile muvafakat belgesi bilgilerinizi giriniz ve "fotoğrafınızı ekleyin.

4- Araç Bilgilerini Ekleme Kısmı

Drone Kaydı

Kişisel bilgi ve belgelerinizi sisteme girdikten sonra İHA Kayıt Sistemi, pilot bilgilerinizi onaylama işlemine tabi tutuyor. Bu onayın ardından sertifika ve drone araç bilgilerinizi ve 3 farklı fotoğrafını sisteme ekleyebiliyorsunuz.

5- Satma/hurdaya çıkarma İşlemi

Drone Kaydı

Kullanıcı, Drone’unu satmak veya hurdaya çıkartmak istediğinde forma satacağı kişinin TC kimlik numarasını yazması gerekiyor. Alıcının onaylaması ardından hava aracı-drone, alıcının hesabına geçiyor.

6- Drone plakası alma İşlemi

Drone Kaydı

Uzmanın kullanıcıyı inceleyip, onaylanmasının ardından kullanıcıya cihazı için bir plaka tahsis ediliyor. Örneğin; Plaka : TR-İHA03400001 ( TR : Türkiye , İHA0 : Kategorisi , 34 : İli , 00001 Plaka kodu. )


DRONE Kayıt İşlemi Kimler İçin Zorunlu?

Drone Kaydı

25 kilogramın üzerinde olan İHA'lar için tescil işlemi uygulanacakken bu sınırın altındakiler ise kayıt altına alınacak (yani sonuç olarak kilosu ne olursa olsun bütün cihazlar kayıt ettirilecek). Bu işlemden sonra ise kayıt altına alınan İHA ve drone'lar belirlenmiş irtifalar ve kurallar dahilinde uçabilecek.


Kaynak:teknoyo.com<</h6>

İlgili sorular

1 cevap
CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak, benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için online bir platformdur.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status
...