37 gösterim
Türkçe (Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı) kategorisinde Dahi 0 1

Atatürk'ü devrim fikrine iten unsurlar nelerdir?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Dahi
 
En İyi Cevap
0

Atatürk'ü devrim fikrine iten unsurlar:

  • Atatürk'e göre doğu zihniyeti ezberci ve nakilci bir yöntemi izleyen, mutlak iteatkar, kaderci, tembel ve plansız bir anlayışa sahipti. Bu yüzden Türkler her yönden geri kalmıştı.

  • Atatürk, bir Osmanlı askeri olarak kötü gidişin bizzat tanığıydı. Balkan Savaşlarıyla başlayan süren I.Dünya Savaşıyla hızlanmış Anadolu işgal edilmişti. Bir şeyler yapmak istiyordu. Çünkü okudukları ona, yaşanan bu kötü tabloyu değiştirebilecek çözüm yolları sunuyordu.

  • Ona ilham kaynağı olanlar daha Çanakkale Savaşında cephe de okuduğu Maupassant, Balzac, Lavedan’larda vardı. Ama asıl ilham kaynağı J.J ROUSSEAU'dur.

  • Atatürk, Fransız İhtilalinin fikir babalarından olan ve Avrupa’nın aydınlanmasında derin etkileri olan Rousseau’nun eserlerini okuyor ve ondan etkileniyordu. Çünkü Rousseau diyordu ki:

"İnsan özgür doğar; ancak her yerde zincire vurulmuştur. Zamanı geldiğinde bu zinciri kırıp özgürlüğünü ihtilal yoluyla geri almasını insanlık için bir hak, ödev olduğunu ; çünkü egemenliğin ulusa ait olduğunu söylüyordu."

İlgili sorular

Hoş geldiniz, CevapBizde.com sizlere merak ettiğiniz sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Eğitimden Teknolojiye, Oyunlardan Gündelik Hayata kadar merak ettiklerinizi ve bilmek istediklerinizi sorabilirsiniz.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!

...