58 kez görüntülendi
kullanici resmi Türkçe (Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı) kategorisinde tarafından

Atatürk'ü devrim fikrine iten unsurlar nelerdir?

1 cevap

0 oy
kullanici resmi tarafından
 
En İyi Cevap

Atatürk'ü devrim fikrine iten unsurlar:

  • Atatürk'e göre doğu zihniyeti ezberci ve nakilci bir yöntemi izleyen, mutlak iteatkar, kaderci, tembel ve plansız bir anlayışa sahipti. Bu yüzden Türkler her yönden geri kalmıştı.

  • Atatürk, bir Osmanlı askeri olarak kötü gidişin bizzat tanığıydı. Balkan Savaşlarıyla başlayan süren I.Dünya Savaşıyla hızlanmış Anadolu işgal edilmişti. Bir şeyler yapmak istiyordu. Çünkü okudukları ona, yaşanan bu kötü tabloyu değiştirebilecek çözüm yolları sunuyordu.

  • Ona ilham kaynağı olanlar daha Çanakkale Savaşında cephe de okuduğu Maupassant, Balzac, Lavedan’larda vardı. Ama asıl ilham kaynağı J.J ROUSSEAU'dur.

  • Atatürk, Fransız İhtilalinin fikir babalarından olan ve Avrupa’nın aydınlanmasında derin etkileri olan Rousseau’nun eserlerini okuyor ve ondan etkileniyordu. Çünkü Rousseau diyordu ki:

"İnsan özgür doğar; ancak her yerde zincire vurulmuştur. Zamanı geldiğinde bu zinciri kırıp özgürlüğünü ihtilal yoluyla geri almasını insanlık için bir hak, ödev olduğunu ; çünkü egemenliğin ulusa ait olduğunu söylüyordu."

İlgili sorular

CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak, benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için online bir platformdur.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status
...