1.8k gösterim
Tarih (İnkılap Tarihi, Osmanlı Tarihi) kategorisinde
düzenledi
0 1

Feodalite (Derebeylik) Nedir? Feodalitenin özellikleri nelerdir? Feodalitenin ortaya çıkış sebebi ve Feodalitenin Yıkılışı

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

düzenledi
 
En İyi Cevap
0

Feodalite (Derebeylik) Nedir ?


Feodalite (Derebeylik), Orta Çağ Avrupasında ortaya çıkmış, toprak sistemine dayalı, askeri ve parası olan derebeylerin ve onlara bağlı kölelerin olduğu siyasal bir düzendir.

Feodalite, Siyasal ve askeri gücü elinde bulunduran, toprağın mülkiyetine veya imtiyazına sahip olan bir senyörler (derebeyler) sınıfı ile bu sınıfa bağımlı köleler sınıfının oluşturduğu idari düzene feodalite denir.

Feodalitenin temel özelliği siyasi bölünmüşlük ve sosyal eşitsizliktir. Senyörler, topraklarında yaşayan insanların üzerinde mutlak haklara sahiptirler. Her senyör, ayrı bir silahlı güce sahiptir ve her senyörün bölgesinde ayrı kurallar geçerlidir.

Feodalite Nasıl Ortaya Çıktı?


Feodalite, Kavimler Göçü ile ortaya çıkmıştır. Kavimler Göçü sonucu Roma İmparatorluğu ikiye ayrılmış ve Avrupa siyasi olarak bölünmüştür. Kavimlerin yer değiştirmesi sonucu kargaşanın hüküm sürdüğü bir ortamda can güvenliği olmayan halk, güvenliğini ve canını korumanın yolunu derebeylerin korunaklı şatolarında bulmuştur. Her derebeyin kendine ait bir askeri gücü vardır.


Feodalite Nasıl Son Buldu?


Haçlı Seferleri ve Yüzyıl Savaşları ile zayıflayan feodalite sistemi İstanbul’un fethinden sonra yıkılmıştır. İstanbul’un fethinde kullanılan ve etkisiyle büyük surları yıkabilecek topları krallar temin ederek derebeylerin şatolarını yıkmaları sonucu feodalizm son bulmuştur. Bu durumun sonucu mutlak krallıklar güçlenmiştir.


Feodalite Rejiminin Özellikleri:


Feodalitenin Özellikleri:

- Feodalite rejimin kurulmasından sonra Avrupa’da siyasal birlik bozulmuş, küçük yönetim birimleri ortaya çıkmıştır.

- Derebeylik yönetimi, IX. yüzyılda Fransa’dan bütün Avrupa’ya yayılmış ve bütün Ortaçağ boyunca devam etmiştir.

- Feodalite rejiminde, halk arasında eşitlik yoktu. Avrupa’da halk; soylular, rahipler, burjuvalar ve köylüler diye sınıflara ayrılmıştır. Bu nedenle Ortaçağ’da Avrupa’da sosyal adalet sağlanamamıştır.

- Toprakların mülkiyeti soyluların elinde toplanmıştır.

- Ortaçağ’da kapalı bir ekonomik politika izlendiği için halk sermaye birikimine sahip olamamıştır.


Feodalite’nin Ortaya Çıkış Sebebi :


Feodalizmin ortaya çıkmasındaki en önemli sebep, Roma İmparatorluğu’nun düzeninin karşılaştığı büyük ekonomik bunalımdır.

İlgili sorular

Hoş geldiniz, CevapBizde.com sizlere merak ettiğiniz sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Eğitimden Teknolojiye, Oyunlardan Gündelik Hayata kadar merak ettiklerinizi ve bilmek istediklerinizi sorabilirsiniz.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status

...