38.1k kez görüntülendi
kullanici resmi Türkçe (Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı) kategorisinde tarafından

Giriş Gelişme ve Sonuç Nedir? Kompozisyonda Giriş Gelişme ve Sonuç Nedir?

1 cevap

0 oy
kullanici resmi tarafından
tarafından düzenlendi
 
En İyi Cevap

Giriş Gelişme ve Sonuç Nedir?


Kompozisyonda Giriş Gelişme ve Sonuç:


Giriş Gelişme Sonuç kısımları bir yazı da olması gereken başlıca unsurlardır.


Giriş Bölümü:


Giriş bölümünde, Verilen bir konuyu açıklayabilmek için önce açıklanması gereken düşünce bulunur ve bu düşünce giriş bölümünde belirtilir. Giriş bölümü kompozisyonun en kısa bölümlerinden biridir. Bu bölümde sadece açıklanması gereken düşünce belirtilir. Bu bölümde örnek verilmez ve açıklama yapılmaz. Kısa ve öz bilgi verilmelidir. Ayrıca giriş cümlelerinde noktalama işaretlerine de dikkat edilmelidir.


Girişi yazmak için önce kendinize bir konu belirlemelisiniz. Ve belirlediğiniz bu konu ile ilgili basit, açıklayıcı bir kaç cümle ile yazınıza başlamalısınız.


Gelişme Bölümü:


Gelişme bölümünde, giriş bölümünde belirtilen düşünce geniş bir şekilde açıklanır. Bu bölümde örnek verilmesi gerekiyorsa örnek verilir. Ancak örneğin diye başlanılmaz, örneğin sözcüğü kullanılmaz. Verilen örnek birden fazla olmamalıdır. Gelişme bölümü bir paragraftan fazla olabilir. İlk paragrafta anlatılan konunun devamı gibidir ama daha geniş ve açıklayıcı bir şekilde olmalıdır.

Kısaca gelişme bölümünde yapmanız gereken giriş kısmında basitçe ve yalın bir şekilde açıkladığınız konuyu detaylandırmanız gerekmektedir. Düşüncenizi diğer yan unsurlarla desteklemeli ve neden bu fikre sahip olduğunuzu okuyuculara anlatmalısınız.


Sonuç Bölümü:


Sonuç bölümünde, giriş ve gelişmenin ortak düşüncesi yani ana düşünce yazılır. Bu bölüm yazılı anlatımın diğer kısa bölümünden biridir. Bu bölümde de dikkat edilmesi gereken önemli özellik fazla ayrıntıya girmemektir.Yine kısa ve öz olmalıdır.

Sonuç bölümünde; gelişme bölümünde detaylandırdığınız düşüncelerin bir ana fikrini çıkartıp asıl anlatmak istediklerinizi bir kaç cümle içinde özetlemeniz gerekmektedir.


Giriş Gelişme ve Sonuç,Giriş, Gelişme, Sonuç

İlgili sorular

CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak, benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için online bir platformdur.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status
...