19.6k gösterim
Türkçe (Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı) kategorisinde Dahi 0 1

Giriş Gelişme ve Sonuç Nedir? Kompozisyonda Giriş Gelişme ve Sonuç Nedir?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Dahi
önce düzenledi
 
En İyi Cevap
0

Giriş Gelişme ve Sonuç Nedir?


Kompozisyonda Giriş Gelişme ve Sonuç:


Giriş Gelişme Sonuç kısımları bir yazı da olması gereken başlıca unsurlardır.

Giriş Bölümü:


Giriş bölümünde, Verilen bir konuyu açıklayabilmek için önce açıklanması gereken düşünce bulunur ve bu düşünce giriş bölümünde belirtilir. Giriş bölümü kompozisyonun en kısa bölümlerinden biridir. Bu bölümde sadece açıklanması gereken düşünce belirtilir. Bu bölümde örnek verilmez ve açıklama yapılmaz. Kısa ve öz bilgi verilmelidir. Ayrıca giriş cümlelerinde noktalama işaretlerine de dikkat edilmelidir.


Gelişme Bölümü:


Gelişme bölümünde, giriş bölümünde belirtilen düşünce geniş bir şekilde açıklanır. Bu bölümde örnek verilmesi gerekiyorsa örnek verilir. Ancak örneğin diye başlanılmaz, örneğin sözcüğü kullanılmaz. Verilen örnek birden fazla olmamalıdır. Gelişme bölümü bir paragraftan fazla olabilir. İlk paragrafta anlatılan konunun devamı gibidir ama daha geniş ve açıklayıcı bir şekilde olmalıdır.


Sonuç Bölümü:


Sonuç bölümünde, giriş ve gelişmenin ortak düşüncesi yani ana düşünce yazılır. Bu bölüm yazılı anlatımın diğer kısa bölümünden biridir. Bu bölümde de dikkat edilmesi gereken önemli özellik fazla ayrıntıya girmemektir.Yine kısa ve öz olmalıdır.


Giriş Gelişme ve Sonuç, Giriş Gelişme ve Sonuç Nedir, Giriş, Gelişme, Sonuç

İlgili sorular

Hoş geldiniz, CevapBizde.com sizlere merak ettiğiniz sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Eğitimden Teknolojiye, Oyunlardan Gündelik Hayata kadar merak ettiklerinizi ve bilmek istediklerinizi sorabilirsiniz.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!

...