12.1k kez görüntülendi
kullanici resmi Matematik kategorisinde tarafından
tarafından düzenlendi

Asal sayıları kim bulmuştur? Asal Sayıların Tarihçesi

1 cevap

0 oy
kullanici resmi tarafından
tarafından düzenlendi
 
En İyi Cevap

Asal Sayıları Kim Buldu? Asal sayı tarihsel süreci, Asal Sayıların Tarihçesi


Asal Sayıların Tarihçesi, Antik Yunanlı düşünür "Pisagor" ve onun öğrencileri sayıların gizemli yönleriyle çok ilgiliydiler. MÖ 400 civarında Pisagor'un takipçilerinden biri olan "Filolaus" bazı sayıların birleşik yani bölünebilir sayılar olduğunu savundu. Asal yada "bölünemez sayılar ise kendilerinden ve 1'den başka sayılara bölünemiyordu. 

"Öklid" isimli Antik Yunan matematikçi de asal sayıları inceledi ve ne kadar sayarsan say her zaman yeni bir asal sayı (yukarılara çıktıkça daha ender hale gelecek olsa da) bulacağını kanıtladı diğer bir deyişle asal sayılar sonsuza kadar uzanıyordu . Ayrıca asal olmayan sayıların, asal sayıların değişik kombinasyonlarının çarpımına bölünebildiğini de keşfetti. 

Çok geçmeden MÖ 200'lerde Eratostenes isimli başka antik yunan düşünür "Eratostenes Kalburu" olarak bilinen asal sayılar bulmaya yarayan bir sistem icat etti.

İlgili sorular

1 cevap
CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak, benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için online bir platformdur.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status
...