473 gösterim
Bilgisayar Donanımları kategorisinde 0 1

Clock Speed Nedir? Clock Rate Nedir?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
 
En İyi Cevap
0

Clock Speed veya Clock Rate Nedir?

Clock Speed veya Clock Rate, bilgisayar işlemcisinin saniye başına ürettiği sorgu veya titreşim sayısını belirtmek amacıyla kullanılan bir kavramdır. Clock speed oranı daha yüksek olan bir işlemci daha kısa süre içerisinde daha çok işlem gerçekleştirebilme kapasitesine sahiptir. Yani, clock speed değeri yüksek olan bir işlemci clock speed değeri düşük olan işlemciye oranla hem daha çok performans sunar hem de daha hızlı işlem gerçekleştirebilir. Yine bu genelleme üzerinden gidecek olursak CPU’sunun Clock Speed oranı daha yüksek olan bir bilgisayar genel anlamda daha hızlı bir bilgisayar da kabul edilebilir. Ancak bilgisayarın daha hızlı olmasını ve performansını bilgisayarın RAM belleği gibi diğer bileşenlerinin de etkilediğini unutmamak gerekiyor.

Clock Speed veya Clock Rate Nedir

Clock Speed'ler genellikle MHz ile ifade edilir. MHz'nin anlamı megahertz veya bir değişle saniyede milyon darbe(işlem) demektir. İşlemcinin MHz değeri bir diğer değişle bahsettiğimiz Clock Speed'i sembolize eder. Clock Speed özellikle işlemci seçimi yaparken oldukça önemli bir kriterdir ancak işlemcinin çekirdek sayısı da performansa doğrudan etki edebilir. Örneğin MHz değeri daha yüksek olan ancak daha az çekirdeğe sahip olan bir işlemci MHz değeri düşük olup çekirdek sayısı daha yüksek olan bir işlemci kadar performans sunmayabilir.


Kaynak:wmaraci.com

İlgili bir soru bulunamadı

CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak ve benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için bir online bir platformdur.

Eğitimden Teknolojiye, Oyunlardan Gündelik Hayata kadar merak ettiklerinizi ve bilmek istediklerinizi sorabilirsiniz.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status

...