132 kez görüntülendi
kullanici resmi SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) kategorisinde tarafından
tarafından yeniden kategorilendirildi

Alexa Nedir? Alexa'ya nasıl kayıt olunur? Alexa terimleri nelerdir? Alexa Toolbar Nedir?

1 cevap

0 oy
kullanici resmi tarafından
tarafından düzenlendi
 
En İyi Cevap

Alexa Nedir?

ABD merkezli "amazon.com" tarafından 1996 yılında kurulan Alexa, web sitelerinin web trafikleriyle ilgili bilgi veren bir web site analiz aracıdır. Sitelerle ilgili bilgileri büyük oranda Alexa Toolbar isimli yazılım aracılığı ile kullanıcılardan edinmektedir. Yaklaşık 20 yıllık bir proje olması ve çok büyük bir veritabanına sahip olması sebebiyle Alexa, internet kullanıcılarının web siteleri hakkında bilgi edinmek adına uğradıkları önemli sitelerden biridir.

Alexa Nedir? Alexa'ya nasıl kayıt olunur? Alexa terimleri nelerdir? Alexa Toolbar Nedir?


Alexa'ya Nasıl Kayıt Olunur?

Sitenizi Alexa'ya kayıt ettirmek için ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Siteniz yayına girdikten sonra Alexa botları tarafından farkedilip kayıt edilecektir. Bu işlemi hızlandırmak için alexa toolbar yükleyerek sitenizi ziyaret edebilir veya sitenizi alexa.com'da sorgulayabilirsiniz. Ayrıca BURADAN Alexa'ya kullanıcı kaydı yaptırabilir ve sitenizi sahiplenebilir, site açıklaması, iletişim vb açıklamaları kendiniz girebilirsiniz.


Alexa Terimleri Nelerdir?

Global Rank: Alexa veritabanına kaydedilmiş dünyadaki bütün siteler arasında kendi sitenizin sıralamasıdır.

Rank in Country (Türkiye): Alexa veritabanına kaydedilmiş Türkiye'deki bütün siteler arasında kendi sitenizin sıralamasıdır.

Backlink: Bir siteden aldığınız referans linkidir.

Sites Linking in: Toplam backlink sayınız ve detaylı analizi.

Traffic Rank: Sitenizle ilgili istatistikleri ve grafiklerin bulunduğu alandır. Sadece Alexa Global'de ilk 100.000 ‘de yer alan siteler için günlük bilgiler gösterilir. Diğer siteler için 7 günlük, aylık, 3 aylık ve 6 aylık değerlerinizi görebilirsiniz.

Contact Info: Site sahibiyle ilgili iletişim bilgilerinin yer aldığı bölümdür. Otoriter sitelerde daha detaylı bilgiler yer alır.

Keywords: Sitenize gelen ziyaretçilerin, arama motorları üzerinden en çok hangi kelimeleri arayarak geldiklerini gösterir.

Demographic: Ziyaretçilerinizin yaş, eğitim, lokasyon gibi bazı bilgilerini görebilirsiniz. Bu değerler her site için bulunmaz. Daha çok otoriter sitelerin analizlerinde bulunan bir özelliktir.

Clickstream: Sitenize en çok trafik yönlendiren siteleri listeler.


Alexa Toolbar Nedir?

Alexa Toolbar ile sitenizin ziyaretçi performansını takip edebilir, ziyaret ettiğiniz sitelere ait analizleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca Alexa Toolbar'ın aşağıdaki özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

  • Toolbar'daki arama kutusu ile Google dahil birçok arama motorunda arama yapabilirsiniz.

  • Sitelerin Google PR ve Alexa değerlerini görebilirsiniz.

  • Sitelerin aldıkları backlinkleri görebilir, detaylarını inceleyebilirsiniz.

  • Ziyaret ettiğiniz siteye gelen kişilerin daha sonra hangi siteleri ziyaret ettiklerini görebilirsiniz.


Kaynak:wmaraci.com

İlgili sorular

1 cevap
CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak, benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için online bir platformdur.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status
...