162 gösterim
PC-Masaüstü kategorisinde 0 1

DirectX Nedir? DirectX Ne işe yarar?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

düzenledi
 
En İyi Cevap
0

DirectX Nedir?

DirectX, Microsoft tarafından ilk defa 1995 yılında yayınlanan multimedya performansını arttırmak amacıyla geliştiricilere sunulan API’ler topluluğudur.

Directx ne işe yarar?

Geliştirilmesi aşamasında DirectX’den yararlanılan oyunlar grafik ve multimedya hızlandırma seçeneklerini daha etkili şekilde kullanabilirler. Bu nedenle DirectX ile geliştirilen oyunlar kullanıcılara daha yüksek performans sunabilir ve donanımlarının tam olarak hakkını almalarını sağlayabilir.

İlk defa 1995 yılında Windows 95 ile birlikte sunulan DirectX’e bu Windows sürümü içerisinde yer verilmedi. Ancak daha sonradan çıkış yapan Windows 95 OSR2, DirectX ile birlikte çıkış yapan ilk Windows sürümüdür.

Windows NT ile birlikte Windows DirectX’in 2.0 sürümünü yayınladı ve daha sonrada düzenli aralıklarla teknolojiye ayak uydurması için DirectX’i güncellemeye devam etti.

DirectX Nedir, DirectX Ne işe yarar

Bir oyundan tam olarak DirectX ile verim alabilmeniz için DirectX’in her zaman için son sürümüne sahip olmanız yeterli değildir. Bazı oyun ve yazılımlar daha spesifik bir DirectX yazılım sürümüne nadiren de olsa gereksinim duyabilmektedir. Bu nedenle satın aldığımız oyunların kurulum dosyalarının içerisinde daima bir DirectX kurulum ve güncelleme paketine de yer verilmektedir.

Bundan yıllar önce çıkartılan bir API topluluğu olmasına karşın DirectX hala günümüzde de aktif olarak geçerliliğini korumaktadır.

İlgili sorular

1 cevap
CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak ve benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için bir online bir platformdur.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status

...