1.4k gösterim
Yazılım & Programlama (Diğer) kategorisinde 0 1

Hash Nedir? Hash algoritması nedir? Hash nerelerde kullanılır?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

düzenledi
 
En İyi Cevap
0

Hash Nedir?

Hash, herhangi bir yazının, metnin çeşitli şifreleme yöntemleriyle şifrelenerek okunamaz ya da önceden tahmin edilemez hale getirilmesi işlemine verilen isimdir.

Hash sistemi her zaman bir algoritmaya bağlı olarak çalışır ve günümüzde Hash’i kullanmak için MD2, MD5, SHA ve SHA-1 gibi çeşitli şifreleme algoritmalarından faydalanılır.

Hash Nedir? Hash algoritması nedir? Hash nerelerde kullanılır?

Hash'i yalnızca tek başına inceleyemeyiz. Çünkü hash günlük hayatımızda sadece güvenlik alanında veya şifreli metinler oluşturmada kullanılmıyor.

Çeşitli şifreleme algoritmalarının kullanılarak Hash ile metinleri şifrelemenin esas amacı verilerin güvenli tutulması olsa da karakter sayılarını eşitlemek için de aynı şekilde bir Hash algoritmasından faydalanılabiliriz.

Hash'in kullanıldığı bir diğer yaygın alan ise indirme işlemleridir. Özellikle internet üzerinden işletim sistemi indirmelerinde bizlere çoğu zaman açıklama kutusu içerisinde bekleyen bir Hash dizesi verilir. İndirme işlemi bittiğinde elde edilen Hash ile sitede verilen Hash/b> dizelerinin aynı karakterlerden oluşması halinde indirme başarıyla tamamlanmış demektir. Özellikle işletim sistemlerinin kurulumu sırasında ISO kalıplarında eksik dosyanın yer alması kuruluma engel olacağı için kullanıcılara daima Hash bilgisi sunulur.

İlgili sorular

CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak ve benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için bir online bir platformdur.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status

...