1.8k gösterim
Coğrafya kategorisinde 0 1

Güneş Tutulması Nedir? Ay Tutulması Nedir? Güneş ve ay tutulması nasıl olur?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

düzenledi
 
En İyi Cevap
0

Güneş Tutulması Nedir?

Güneş tutulması, Ay'ın Güneş ile Dünya'nın arasına girmesi sonucunda meydana gelir.

Güneş tutulmasının olabilmesi için Ay'ın Yeniay Evresinde olması ve Dünya'ya göre Güneş ile kavuşma halinde olması Yani Yörünge Düzleminin Dünya'nın Güneş çevresindeki Yörünge Düzlemi ile çakışması gerekir.

Güneş tutulması sadece "Yeni Ay" Evresinde meydana gelebilir. Her ay 29,5 günde tamamlandığına göre her ay Güneş Tutulması olayı olabilir. Fakat Ay’ın yörünge düzlemiyle Dünya’nın yörünge düzlemi arasında 5 Derece fark vardır. Bundan dolayı Güneş Tutulması her ay gerçekleşmez.

güneş tutulması nedir


Ay Tutulması Nedir?

Ay Tutulması, Dünyanın ay ile güneş arasına girmesi olayına verile addır. Ayın dünyanın gölgesine girmesi ile güneşten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür.

Ay tutulması, yeryüzünün ayın ufuk çizgisinin üzerinde olduğu herhangi bir bölgesinden gözlenebilir. Aya karşı olan dünya yüzeyine çarpan güneş ışınları dünyanın atmosferi tarafından kırıldığı için, ay tutulmasında ay tamamen kaybolmaz. Dünya etrafında kırılan ışıklarda mavi renk yutulduğu ve kırmızı renk yansıtıldığı için, dünyanın gölgesi kırmızı renkte görülür. Bu zayıf ışık kalıntıları görünürlüğü mahalli atmosferik şartlara bağlı olarak ay’ı tuhaf bir bakır renginde ortaya çıkarır.

TUTULMANIN 3 TÜRÜ BULUNUYOR

Yarı Gölgeli Ay Tutulması: Ay, Dünya’nın yarı gölge konisinden geçer. Çok rahat gözlenemediği için genelde akademik düzeyde incelenir.

Parçalı Ay Tutulması: Ay’ın bir kısmı Dünya’nın tam gölge konisinden geçer. Çıplak gözle tutulma rahatlıkla gözlenebilir.

Tam Ay Tutulması: Ay, Dünya’nın tam gölge konisinden geçer. Bir tam Ay tutulmasında Ay’ın bize dönük yüzü kızıl bir renge bürünür. ve kolaylıkla gözlenir. Bu kızarmış ışınımın incelenmesiyle Yer atmosferi hakkında ayrıntılı bilgi edinilebilmektedir (atmosferin kimyasal kompozisyonu, atmosferdeki toz miktarı, vb.). Bir başka ifadeyle Tam Ay Tutulması süresince Ay yüzeyi, Yer atmosferini niteleyen bir ayna görevini üstlenmektedir.

ay tutulması nedir

İlgili sorular

CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak ve benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için bir online bir platformdur.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status

...