19.9k gösterim
Coğrafya kategorisinde 0 1

Ay Dünya'nın çevresini kaç günde döner? Ay Dünya'nın etrafında dönüşünü kaç günde tamamlar? Ay dünyanın etrafında ne kadar sürede döner? Ay'ın Evreleri Nelerdir?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

düzenledi
 
En İyi Cevap
0

Ay Dünya'nın çevresini kaç günde döner?

Ay'ın, Dünya'dan gözlemlenen bir Ay fazına tekrar dönebilmesi için, 360 dereceden biraz daha fazla yol alması gerekmektedir. Dolayısıyla, bir "Ay ayı" yaklaşık,"29,53 gün"dür.

Ay, bu süreyi tamamlarken; bir yörünge izler. Bu yörünge, adeta kurumuş hurma dalı eğrisinin, eğriliğine benzer. Yani Ay'ın, bu halden hale girerken izlediği; 29,5 günlük yörüngesi, Dünya yörüngesini keser ve hurma dalı gibi kavis çizer.

Ay dünyanın etrafında ne kadar sürede döner? Ayın dünya etrafında dolanma süresi

Ay’ın hem dünya etrafından hemde kendi ekseni etrafında dönüş süresi eşittir ve bu dönüş süresi ise 27,3 gündür. Yani ay, Dünya etrafındaki bir turunu 27,3 günde tamamlar.

Ayın dünya etrafında dolanma süresi, Ay Dünya’nın etrafındaki bir turunu 27 gün 8 saatte tamamlar.

Ay dünyanın etrafında 27,3 günlük bir sürede döner.

Ay, yeni ay evresindeki ilk konumundan 27 gün 8 saat sonra Dünya’nın etrafında tam bir turu tamamlar. Ancak Ay, Dünya ile birlikte Güneş etrafında da dolandığı için tam bir tur sonunda geldiği konumDünya ile Güneş arasında değilir. Ay’ın tekrar Güneş ile Dünya arasına gelebilmesi için yaklaşık olarak 2 gün 4 saat daha hareketine devam etmesi gerekir. Tam bir tur için geçen 27 gün 8 saate, 2 gün 4 saati eklediğimizde 29 gün 12 saat bulunur. Bu süre Ay’ın evrelerinin tamamlanma süresidir.

Ay, Dünya’nın etrafındaki bir turunu 27 gün 8 saatte tamamlar. Ay’ın evrelerini tamamlaması ise yani bir yeni Ay evresi görüldükten sonra tekrar yeni ay evresi görülmesi için geçen süre de 29 gün 12 saattir. Bu konu anlatımda bu farkın sebebi açıklanmaktadır.


Ay'ın Evreleri Nelerdir?

Ay’ın Evreleri: Yeni Ay, İlk Dördün, Dolunay, Son Dördün olarak toplam 4 tane vardır.

ayın dünya etrafında dolanma süresi, Ay Dünya'nın çevresini kaç günde döner, Ay Dünya'nın etrafında dönüşünü kaç günde tamamlar

Dünyamızın tek uydusu olarak çevresinde dönüş gerçekleştirmektedir. Dünya ile ay arasındaki mesafe 384.403 kmdir. Büyüklüğü Dünyanın çapının dörtte birinden fazla büyüklüğe sahiptir. Hacim olarak dünyanın %2i kadardır. Yer çekimi karşılaştırılmasında %17 kadar bulunur. Güneş sistemindeki 5. en büyük uydu özelliğine sahiptir. İnsanlık için büyük bir keşif yapılarak Ay’a gidip ayak basılmıştır.

Ayın incelenmesi Apollo 19 uzay aracı ile yapılarak son verilmiştir. Meteorların çarpmasından dolayı yüzeyinde büyük kraterler oluşmuş durumdadır. Dünya’dan çıplak gözle bakıldığı zaman çevresinde siyah lekeler görülmektedir. Sıcaklığı gündüz boyunca 107 dereceye kadar ulaşıp geceleri -153 derece görülmektedir. Aynı zamanda Ay’ın güneş etrafındaki dönüş süresi ile dünyanın dönüş süreleri aynı olmaktadır 365 günle sabittir.

İlgili sorular

CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak ve benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için bir online bir platformdur.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status

...