6.3k gösterim
Coğrafya kategorisinde Yıldız sordu

Ay Dünya'nın çevresini kaç günde döner? Ay Dünya'nın etrafında dönüşünü kaç günde tamamlar?1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Yıldız cevapladı
düzenledi
 
En İyi Cevap

Ay Dünya'nın çevresini kaç günde döner?

Ay'ın, Dünya'dan gözlemlenen bir Ay fazına tekrar dönebilmesi için, 360 dereceden biraz daha fazla yol alması gerekmektedir. Dolayısıyla, bir "Ay ayı" yaklaşık,"29,53 gün"dür.

Ay, bu süreyi tamamlarken; bir yörünge izler. Bu yörünge, adeta kurumuş hurma dalı eğrisinin, eğriliğine benzer. Yani Ay'ın, bu halden hale girerken izlediği; 29,5 günlük yörüngesi, Dünya yörüngesini keser ve hurma dalı gibi kavis çizer.

Ay’ın Evreleri: Yeni Ay, İlk Dördün, Dolunay, Son Dördün olarak toplam 4 tane vardır.
Ay Dünya'nın etrafında dönüşünü kaç günde tamamlar

Dünyamızın tek uydusu olarak çevresinde dönüş gerçekleştirmektedir. Dünya ile ay arasındaki mesafe 384.403 kmdir. Büyüklüğü Dünyanın çapının dörtte birinden fazla büyüklüğe sahiptir. Hacim olarak dünyanın %2i kadardır. Yer çekimi karşılaştırılmasında %17 kadar bulunur. Güneş sistemindeki 5. en büyük uydu özelliğine sahiptir. İnsanlık için büyük bir keşif yapılarak Ay’a gidip ayak basılmıştır.

Ayın incelenmesi Apollo 19 uzay aracı ile yapılarak son verilmiştir. Meteorların çarpmasından dolayı yüzeyinde büyük kraterler oluşmuş durumdadır. Dünya’dan çıplak gözle bakıldığı zaman çevresinde siyah lekeler görülmektedir. Sıcaklığı gündüz boyunca 107 dereceye kadar ulaşıp geceleri -153 derece görülmektedir. Aynı zamanda Ay’ın güneş etrafındaki dönüş süresi ile dünyanın dönüş süreleri aynı olmaktadır 365 günle sabittir.


İlgili sorular

Hoş geldiniz, CevapBizde.com sizlere merak ettiğiniz sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Eğitimden Oyunlara, merak ettiklerinizi ve bilmek istediklerinizi sorabilirsiniz.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!

...