1.4k gösterim
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisinde 0 1

Dini Bayramların Anlam ve Önemi Nedir? Dini Bayramlar Nelerdir?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
 
En İyi Cevap
0

Dini bayramların Müslüman bir toplumda yeri oldukça büyüktür. Toplum tarafından sevinç ve mutlulukla karşılanır. İslam dininde Ramazan ve Kurban olmak üzere iki önemli bayram vardır.

Ramazan Bayramı:

Ramazan ayının sonunda üç gün süren bayramdır. Orucun tutulmasının ardından bayram ile karşılanır. Aynı ayda İslam dünyası tarafından tutulan orucun sevinçle ve mutlulukla bitirilmesinin bayramıdır. Herkes birbirlerini hoşgörü ile karşılar, çocuklar güzel giydirilerek sevindirilir. Büyükler ziyarete gidilerek gönüller alınır, insanlar bayramlaşarak küslükler unutulur barış gelir. Kırgınlıkların olmaması toplum içinde barışın habercisi olur.

Kurban Bayramı:

Hz. İbrahim’in Peygamberlik zamanında canı gibi sevdiği oğlunu Allah’a kurban adamasını anlatır. Şefkat ve merhametli olan rabbimiz, İsmail’in kurban olmasına izin vermeyerek onun yerine koç kesilmesini emreder. Allah onu sevenlere kurban kesmelerini emrederek fakirlere dağıtılması, toplumda barışın hoşgörünün olmasını sağlamıştır. Kurban bayramı 4 gün boyunca sürer.

Bayramlar toplumu bir araya getiren önemli manevi değerlerdir. İnsanlar hoşgörü ve birlik içinde zaman geçirerek zamanlarını değerlendirirler. Küsler barışarak kavgalar son bulur. Yardımlaşma ve dayanışma en üst seviyelerde yaşanılır.


Kaynak:denkbilgi.com

İlgili sorular

CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak ve benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için bir online bir platformdur.

Eğitimden Teknolojiye, Oyunlardan Gündelik Hayata kadar merak ettiklerinizi ve bilmek istediklerinizi sorabilirsiniz.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status

...