95 gösterim
Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi kategorisinde Dahi sordu

Teheccüt Namazı Nasıl Kılınır? Teheccüt Namazı Nedir? Teheccüt Namazı Ne Zaman Kılınır?


1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Dahi cevapladı
 
En İyi Cevap

Teheccüt Namazı Nedir? Teheccüt Namazı Ne Zaman Kılınır?

Teheccüd Namazı, yatsı namazından sonra uyumadan veya bir miktar uyuduktan sonra kalkılıp gece kılınan bir nafile namazdır.

Hz.Peygamber (s.a.s) şöyle buyurmuştur:

"Her kim; geceleyin uyanır, ailesinide uyandırır ve iki rekat namaz kılarsa, Allah'ı çok zikreden erkekler ve Allah'ı çok zikreden kadınlardan yazılırlar." (Ebu Davud,Salat,307)

Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır?

Teheccüd Namazı kılacak kişi, "Niyet ettim Allah rızası için Teheccüd Nazı kılmaya" şeklinde niyet eder. Teheccüd Namazının iki rekat ile sekiz rekat arasında çiftli sayılarda kılınması tavsiye edilmiştir. Bununla birlikte dileyen kimse daha fazla da kılabilir.

İki rekatta bir selam vermek daha faziletli olmakla birlikte, dört rekatta bir selam verilebilir.
İki rekattan fazla kılındığında arada konuşma, yeme içme gibi namaza aykırı davranışlarda bulunulmamışsa, tekrar niyet etmek gerekmez. Dört rekat olarak kılınırsa, ikinci rekat sonunda teşehhüd için oturulduğunda "Tahiyyattan sonra Allahümme Saali ve Allahümme Barik" okunur. Üçüncü reat için ayağa kalkıldığında önce "Sübhaneke" okunur, sonra euzu besmele çekilir ve Fatihâ Suresi okunur.


Kaynak:Diyanet İşleri Başkanlığı

İlgili sorular

Hoş geldiniz, CevapBizde.com sizlere merak ettiğiniz sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Eğitimden Teknolojiye, Oyunlardan Gündelik Hayata kadar merak ettiklerinizi ve bilmek istediklerinizi sorabilirsiniz.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!

...