513 gösterim
Genel Kültür kategorisinde 0 1

çırağan sarayı hakkında kısa bilgi.
Çırağan Sarayı Ne Zaman Yapılmıştır?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

düzenledi
 
En İyi Cevap
0

Çırağan Sarayı

Çırağan Sarayı'nın yapımı 1874 yılında tamamlanmıştır. İstanbul’un ünlü bir sarayıdır. Abdülaziz döneminde tamamlanmıştır. Yerinde önce Lale Devri'nde yapılmış eski bir ahşap saray varmış. Nikoğos Balyan tarafından tasarlanan sarayın mimarisinde İspanyol Elhamra Sarayı izleri bulunmaktadır.

Sultan Abdulmecid'in selefinin yaptırdığı sarayı beğenmemesi üzerine batı mimari tarzı proje hazırlanmıştır. Sarayın yapımının yaklaşık 4,5 milyon altına mal olduğu tahmin edilir. Yabancı devletlerden borçlar da alınmıştır.

Çırağan Sarayı birkaç kez yıkılıp yeniden yapılmıştır. Cumhuriyet döneminde şimdiki haline gelmiştir. Osmanlılar tarafından kraliyet ikametgahı olarak kullanılmıştır. Adını Lale Devri ve eğlencelerinden almıştır. Abdülaziz bir süre burada yaşamış ve burada vefat etmiştir. V. Murat bir süre burada nezarette kalmıştır. 1910 yılında yangından zarar görmüş, 1990 yılında restore edilerek aynı isimle lüks otel ve organizasyon merkezine çevrilmiştir. Çırağan Sarayı’nda siyasi, kültürel ve sanatsal etkinlikleri gerçekleştirilmektedir.

Çırağan Sarayı Hakkında Bilgi


Kaynak:bilgiustam.com

İlgili sorular

Hoş geldiniz, CevapBizde.com sizlere merak ettiğiniz sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Eğitimden Teknolojiye, Oyunlardan Gündelik Hayata kadar merak ettiklerinizi ve bilmek istediklerinizi sorabilirsiniz.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status

...