675 kez görüntülendi
Genel Kültür kategorisinde tarafından 0 1

çırağan sarayı hakkında kısa bilgi.
Çırağan Sarayı Ne Zaman Yapılmıştır?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
tarafından
tarafından düzenlendi
 
En İyi Cevap
0

Çırağan Sarayı

Çırağan Sarayı'nın yapımı 1874 yılında tamamlanmıştır. İstanbul’un ünlü bir sarayıdır. Abdülaziz döneminde tamamlanmıştır. Yerinde önce Lale Devri'nde yapılmış eski bir ahşap saray varmış. Nikoğos Balyan tarafından tasarlanan sarayın mimarisinde İspanyol Elhamra Sarayı izleri bulunmaktadır.

Sultan Abdulmecid'in selefinin yaptırdığı sarayı beğenmemesi üzerine batı mimari tarzı proje hazırlanmıştır. Sarayın yapımının yaklaşık 4,5 milyon altına mal olduğu tahmin edilir. Yabancı devletlerden borçlar da alınmıştır.

Çırağan Sarayı birkaç kez yıkılıp yeniden yapılmıştır. Cumhuriyet döneminde şimdiki haline gelmiştir. Osmanlılar tarafından kraliyet ikametgahı olarak kullanılmıştır. Adını Lale Devri ve eğlencelerinden almıştır. Abdülaziz bir süre burada yaşamış ve burada vefat etmiştir. V. Murat bir süre burada nezarette kalmıştır. 1910 yılında yangından zarar görmüş, 1990 yılında restore edilerek aynı isimle lüks otel ve organizasyon merkezine çevrilmiştir. Çırağan Sarayı’nda siyasi, kültürel ve sanatsal etkinlikleri gerçekleştirilmektedir.

Çırağan Sarayı Hakkında Bilgi


Kaynak:bilgiustam.com

İlgili sorular

CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak ve benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için bir online bir platformdur.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status

...