1.1k gösterim
Biyoloji kategorisinde Dahi 0 1

Çiçeğin Kısımları Nelerdir? Çiçeğin Kısımları ve Görevleri Nelerdir?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Dahi
düzenledi
 
En İyi Cevap
0

Çiçeğin Kısımları ve Görevleri Nelerdir?

Çiçeğin Kısımları ve Görevleri,

Kök: Bitkinin toprağın altında kalan kısmıdır ve bitkinin toprak ile arasındaki iletişimi sağlar. Bitki için erekli olan mineralleri topraktan alarak bitkiye ulaştıran, topraktaki suyu emerek yaşamsal faaliyeti devam ettiren kısımdır.

Gövde: Dalların, yaprakların ve meyvelerin yer aldığı kısımdır. Köklerden alınan suyun bitkinin her yerine ulaşmasını sağlamakla görevlidir. Ayrıca birçok bitki gövdesinin su depolama özelliğinin olduğu da bilinmektedir. Depolama özelliği olan gövdeler, mevsimsel olumsuzluklar meydana geldiği zaman bitkinin yaşamsal faaliyetlerini yerine getirmesini sağlar.

Yaprak: Yapraklar insanlar yer alan akciğerler ile benzer özellikleri taşımaktadır. Solunum, boşaltım ve terleme gibi faaliyetlerin tamamı yapraklar sayesinde gerçekleştirilmektedir.

Çiçek: Çiçek bitkilerde yeni bireylerin meydana gelmesini sağlar. Yani çiçekler bitkilerin çoğalma görevini üstlenmiş olan üreme organlarıdır diyebiliriz. Üreme yapmak için sadece çiçeklere gereksinim bulunmamaktadır. Bazı bitkiler çiçekleri olmadığından dolayı farklı yollarla da çoğalabilmektedir.

Çanak Yaprak: Genelde yeşil renge sahip olan bu kısım, çiçeğin en dış kısmında yer almaktadır. Bu kısmın görevi tomurcuğu olumsuz dış etkilerden korumaktır.

Taç Yaprak: Birçoğumuzu mest eden, çiçeğin temel rengini oluşturan yaprak kısımlarına taç yaprak denilmektedir. Bu kısım özellikle hoş kokuya sahip olması ile tanınır. Güzel koku yayarak böceklerin çiçeğe ulaşmasını sağladığı gibi bu sayede tozlaşmaya yardımcı olmaktadır.

Erkek Organ: Çiçeklerde çok sayıda bulunmaktadır. Erkek organlar dişi organın etrafını sarmış bir şekilde çiçek üzerinde yer alır. Taç yaprakları aralayacak olursanız bu kısmı rahat bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

Dişi Organ: Çiçek ele alındığında çiçeğin en orta kısmında yer alan bölüme dişi organ denilmektedir. Bu kısımda dölleme sonrasında tohum oluşur. Oluşan bu tohum da çiçekli bitkiden yeni çiçekli bitkilerin meydana gelmesini sağlamaktadır.

çiçeğin kısımları ve görevleri nelerdir

İlgili sorular

Hoş geldiniz, CevapBizde.com sizlere merak ettiğiniz sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Eğitimden Teknolojiye, Oyunlardan Gündelik Hayata kadar merak ettiklerinizi ve bilmek istediklerinizi sorabilirsiniz.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!

...