1k kez görüntülendi
Bilim kategorisinde tarafından 0 1

Etnografya Nedir? Etnografya neyle ilgilenir?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
tarafından
 
En İyi Cevap
0

Etnografya Nedir?

Etnografya, Irksal birimlerin dünya üzerine dağılışıyla ve ırksal bir birim olarak insanla uğraşan bilim, budunbetim. Etnografya, insan ırklarının fizikî özelliklerinin ve halkların kültürel koşullarının ve özelliklerinin karşılaştırmalı bir incelemesini içerir. Etnografya, belli bir insan topluluğunun tüm faaliyetlerini tanımlar ya da özel bir alandaki uğraşlarını tahlil eder (avcılık, çömlekçilik vb.). Etnografya bir analiz bilimidir ve bu özelliğiyle bir sentez bilimi olan etnolojiden ayrılır.

Kavimlerin törelerini, geleneklerini, kül­türlerini inceleyen bilimdir. İnsanlar nasıl yaşarlar, tarih içinde nasıl yaşamışlardır? Nerelerde otururlar, yüzyıllar boyu barınak­ları ne yolda gelişmiştir.Buna insanların süslenme şekillerini, silahlarını, giyim-ku- şamlarını avlanma, tarım için kullandıkları âletleri, taşıtlarını, sanayi hayatının çeşitli yönlerde gelişmesini, folklor bilgisini de ek­leyebiliriz. Kişi, aile ya da toplum hayatının maddi oluşumuna tesir edebilecek her olay, her araç etnografyanın inceleme alanına gi­rer.

Etnografyanın birçok dalları vardır. Ayrı­ca, başka bilim kollarından da geniş ölçüde yararlanılır.Örneğin, arkeoloji araştırmaları etnografyanın gelişmesine çok yardım etmiş­tir.

İlgili sorular

1 cevap
CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak, benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için online bir platformdur.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status

...