327 kez görüntülendi
Futbol kategorisinde tarafından 0 1

Modern Olimpiyatlar Nedir? Modern Olimpiyatlar ilk ne zaman düzenlendi?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
tarafından
tarafından düzenlendi
 
En İyi Cevap
0

Modern Olimpiyatlar

Modern olimpiyatlar din, dil, ırk ayırmaksızın dünyada 4 yılda bir düzenlenen tüm ülkelerin katılımıyla yapılan spordur. Dürüstlük, kardeşlik ve birlik beraberlik anlayışını göstermek için düzenlenmektedir. Olimpiyatlar düzenli olarak gerçekleşerek sporun barışçıl yönünü göstermektedir.

modern olimpiyatları nedir, modern olimpiyatların tarihi

Modern olimpiyatlar ilk olarak antik Yunan dönemlerine dayanır. Kralların istekleri üzerine başarılı olanların görülmesi için yapılmıştır. Tarihte organizasyon ile ilgili 1892 yılında Paris Sorbonne Üniversitesi’nde Fransız Baron Pierre de Coubertin uluslararası spor organizasyonu fikrini öne sürmüştür. Spor ve eğitimi yaygınlaştırmak, ülkeler arasında gerçek rekabetin yapılacağı yarışma olduğunu savundu. İlk olimpiyat Uluslararası Olimpiyat Komitesi 13 ülke ve 79 temsilcisi ile ilk kez toplanarak oyunlara başlamıştır.

1896 ilk olimpiyat

Modern Olimpiyatların İlki Atina’da 1896 yılında gerçekleştirildi. 14 ülke ve 241 sporcu katılımı ile yapılmıştır. Yunan hükümetinin oyunların gerçekleşmesi için stadyum restorasyon edilerek hizmete sunuldu. Bilet ve hatıra pulları ile büyük gelirler elde etmiştir. Olimpiyatların kalıcı olması için çalışmalar yapılmıştır. Olimpiyat Komitesi tarafından istek kabul edilmedi ve olimpiyatların kimlik kazanması amacıyla ikinci olimpiyatların Paris’te yapılmasına karar verilmiştir.


Kaynak:denkbilgi.com

İlgili sorular

CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak ve benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için bir online bir platformdur.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status

...