1.1k kez görüntülendi
Tarih (İnkılap Tarihi, Osmanlı Tarihi) kategorisinde tarafından 0 1

Osmanlı Döneminde Yetişen Önemli Bilim Adamları Kimlerdir?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
tarafından
 
En İyi Cevap
0

Osmanlı Döneminde Yetişen Önemli Bilim Adamları:

Osmanlı İmparatorluğu, bulunduğu dönem içerisinde pek çok bilim adamı yetiştirmiştir. Osmanlı, yaptırdığı medreseler, eğitim kurumları nedeniyle pek çok bilim adamının yetişmesine vesile olmuştur.

İşte O Bilim Adamları:

- Molla Fenari: Osmanlının ilk Şeyhülislamı,

- Kadı Zade-i Rum: Astronomi Matematik

- Celalettin Hızır (Hacı Paşa): XIV. yüzyıl İslam dünyasının en tanınmış alimlerinden ve aynı zamanda hekimlerinden olan Hacı Paşa’nın başta tıp sahasında olmak üzere, mantık, kelam ve tefsir sahalarında önemli eserleri bulunmaktadır.

- Sabuncuoğlu Şerafeddin: Fatih döneminde yaşamıştır. Plastik cerrahinin babasıdır. Mücerrebname ve Kitabü’l Cerrahiyetül Hanniye adlı eserinde tedavi metotlarını ayrıntılı olarak açıklamıştır.

- Akşemsettin: Din ve pozitif bilimlerde uzmandır. Fatih Sultan Mehmet’in hocalığını yaptı.

- Ali Kuşçu: Uluğ Bey’in öğrencisi, matematikçi Fatih döneminde yetişti.Eseri: Fethiye’dir

- Seydi Ali Reis: Portekizleri Hint Deniz seferinde yenmiştir. Coğrafyacıdır. Ünlü türk denizcisidir. Mirat-ı Matematik (Miratül Memalik) en ünlü eseridir. Memleketin aynası anlamına gelir.+2.Mühit

- Piri Reis: Ünlü Türk Denizcisi ve Coğrafyacısıdır.1.Kitab-ı Bahriye(denizcilerin el kitabı) en ünlü eseridir.2.Dünya Haritası

- Evliya Çelebi: En ünlü Eseri Seyahatnamedir. Seyyah

- Matrakçı Nasuh: Geometri-Tarih-Coğrafya Osmanlının ünlü minyatür sanatçısıdır. Aynı zamanda Silahşor Hattat ve Ressamdır.

- Ebussuud Efendi: 30 yıl şeyhülislamlık yapmıştır. Sultan Süleyman’ın oluşturduğu kanunların hazırlanmasına katkıda bulunmuştur. Tefsir, fıkıh, hadis gibi ilim dallarında eser vermiştir.

- Ahmet Cevdet Paşa: Osmanlı’nın ilk medeni kanunu olan Mecelle'yi hazırlamıştır. Tarih-i Cevdet adlı eserinde Osmanlı Devleti’nin son dönemini anlatmıştır. Kısas-ı Enbiya’da ise peygamberin hayatından bahsetmiştir.

İlgili sorular

CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak ve benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için bir online bir platformdur.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status

...