Ağır Elementler Nelerdir? Yoğunluk bakımından en ağır elementler nelerdir?

Ağır elementler arasında, demir, kurşun, potasyum, kalay, uranyum, radyum gibi elementler de yer almaktadır.

Elementler, aynı cins atomlardan bir araya gelen ve fiziksel çözünme yollarıyla ayrışamayan maddelere denir. Elementler, sembollerle gösterilmektedir. Elementleri kimyasal yollarla ayrıştırmak mümkündür. Elementler, atomların elektron ve proton özelliklerine bağlı olarak farklı özellikler kazanmaktadır.

Elementler, aynı cins atomların bir araya gelmesiyle oluşur. Hidrojen, proton sayısı bir olan bir element olarak başlangıcı oluşturmaktadır. Elementler, metal, ametal ve soygaz özellikler de taşımaktadır. Elementler düzenli bir şekilde periyodik cetvelde gösterilmektedir.

Elementlerin bazıları ağır, süper ağır elementler olarak bilinmektedir. Bunlar kütle olarak ağır ve radyoaktif olarak farklı özelliklere sahip olan zararları yüksek olan elementler olarak da bilinmektedir. Ağır elementler arasında, demir, kurşun, potasyum, kalay, uranyum, radyum gibi elementler de yer almaktadır.

Radyoaktif elementler ağır elementler olarak çevreye ve insan sağlığına da zararlı olan elementler olarak bilinmektedir. Ağır elementlerin elde edilmesinde özel teknikler kullanılmaktadır. Yoğunluğu, kütlesi ve özellikleri bakımından yüksek değerlere sahip elementler ağır elementler olarak tarif edilmektedir.

Çevremizde gözle gördüğümüz her madde elementlerden meydana gelmektedir. Farklı cins atomlar da bileşikleri oluşturmaktadır. Elementler ve bileşikler de saf maddeleri meydana getirmektedirler. Saf maddeler, doğada saf halde bulunurlar veya başka maddelerin içinde de bulunabilen maddelerdir. Bu nedenle doğada çok çeşitli elementler bulunmaktadır.

close button