Aydilge Kimdir? Nerelidir ? Kaç Yaşındadır?

Şarkıları, dizi müzikleri, reklam projeleri, turneleri ile tüm dikkatleri üzerinde toplayan Aydilge Sarp, 25 Haziran 1979’da Kütahya’da doğdu. İki yıl sonra babasının tayini nedeni ile Ankara’ya yerleşti. Sekiz yaşında TRT Ankara Radyosu Çocuk Korusu sınavlarını kazanan Aydilge, 15 yaşına kadar, TRT’de radyo sanatçısı olarak görev aldı.

aydilge kimdir

Aydilge, hem yazar hem müzisyen hem de radyo programcılığı yapmaktadır. 1997 yılında yayınlanan “Kalemimin Ucundaki Düşler” adlı öykü kitabı ilk kitabı. 2002 yılında bulimik bir kızın öyküsünü anlatan “Bulimia Sokağı” adlı romanı yayınlandı.

2004 yılında çıkan romanı ise “Altın Aşk Vuruşu” oldu. 2006 yılında burslu okuduğu Başkent Üniversitesi’ni hem bölüm, hem de tüm üniversite çapında birinci olarak bitirdi. Ardından İstanbul Üniversitesi’nde Radyo-TV-Sinema alanında yüksek lisansını tamamladı. “İletişim Uzmanı” unvanını aldı.

Sanatçı Sayfası : https://www.mp3yukleindir.com/sanatci/aydilge-mp3-indir-muzik-dinle

KÜÇÜK ŞARKI EVRENİ

28 Mart 2006 tarihinde “Küçük Şarkı Evreni” adlı ilk albümünü çıkardı. Bu ilk albümü Yüxexes Dergisi tarafından “Yılın En İyi Çıkış Yapan Kadın Şarkıcısı” seçildi. Aydilge, 13 Temmuz 2010’da, yepyeni single’ı ve klibiyle takıntılı âşıklara; aşk bağımlılarına seslendi. Kendine has sesi ve müziğiyle, her zaman farklı işlere imza atmayı sürdüren Aydilge’nin “Takıntı” isimli yeni single’ı, aşkın en tehlikeli ama aynı zamanda da en yoğun halini anlatıyordu.

Takıntı, dijital satışlarda çok yüksek bir satış grafiği yakaladı. Aydilge genç yaşına, müzik alanında dört albüm, ödüllü dizi müzikleri, edebiyat alanında üç kitap, üniversite birinciliği, radyo- TV- sinema yüksek lisansı, iletişim uzmanlığı, editörlük, radyo programcılığı, yüzlerce konser ve çevre projeleri sığdırdı.

Türkiye’nin tek Rock radyosu Rock FM’de radyo programcılığı yapan Aydilge, bir yandan da Türkiye’nin tek ses teknolojileri dergisi Sound’un editörlüğünü sürdürüyor.

AKILLI BİR DELİ

Aydilge’nin bir diğer single’ı Akıllı Bir Deli, Eylül 2011’de piyasaya sürüldü. 2012 Şubat ayında Sezen Aksu’nun kült bestesi Sorma’ yı yeniden yorumlayarak single olarak yayınladı.

Sanatçı 2012 yazı için Kaçsam Ege’ye adlı single ve klibi piyasaya sundu. 014 Aşka Gel, 2015 Yangın var, Gelevera Deresi ve Kiralık aşk albümleri piyasaya sürdü. 2016 yılında ‘’Gel Sarıl Bana’’ ve ‘’Âşık Olmak’’, 2017 yılında ‘’Yo Yo Yo’’, 2018 ‘’Gece Uyku Tutmazsa’’ aldı albümler çıkardı.

Albümleri

  • 2006: Küçük Şarkı Evreni
  • 2009: Sobe
  • 2011: Kilit
  • 2013: Yalnızlıkla Yaptım
  • 2017: Evden Canlı Canlı, Vol. 1
  • 2018: Kendi Yoluma Gidiyorum 2020: Evden Canlı Canlı, Vol. 2
close button