Bakteri ve mantarlar olmasaydı ne olurdu?

Bakteri ve mantarlar Nedir?

Mantarlar, doğada ayrıştırıcı görevini üstlenirler. Eğer mantarlar olmasaydı besin zincirinde eksiklik meydana gelir ve insanlar bundan olumsuz etkilenirlerdi. Ayrıca mantar, içerdiği mineral ve vitaminlerden dolayı, pek çok hastalığa iyi gelen, ve hatta, bazı hastalıkların oluşmasını önleyen bir besin. Bu nedenle çok fazla tüketiliyor. Düşük sodyum miktarı ile, yüksek tansiyon ve kalp hastalarının bile, rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.

Bakteriler, bir çok cinste bulunur. İnsan vücudunda var olan bir çok bakteri vardır. Öncelikle bakteriler doğal döngünün oluşmasını sağlar. Canlılar için gerekli olan bitkilerin en önemli kaynağı topraktan aldığı azottur. Bu azot kaynağını topraktaki azot bakterileri sağlar. Ölü canlıların ayrıştırılarak toprağa karışmasını sağlayan canlılar bakterilerdir. Bitkiler için önemli canlılardır.Bu nedenle bakteriler bitkilerin oksijen üretmesinde ve canlıların oksijenden faydalanmasında arka planda rol oynayan canlılardır.


Bakteri ve mantarlar olmasaydı ne olurdu?

Mantar ve bakterilerin olmaması demek karbon ve azot döngüsünün gerçekleşememesi demektir ki, Karbon ve azot döngüsünün olmaması demek dünya üzerinde canlılığın ve hayatın olmaması demektir.

Bitkilerin tekrar yeşerip büyüyebilmesi için, bakterilerin parçaladığı besine ihtiyaç duyar. Diğer yandan mantarlar ve bakteriler olmasaydı dünya üzerinde muazzam çöp dağları oluşurdu. Çöp dağlarının oluşması için tekrar yetişme olmazdı ama olduğunu varsaysak bile çöpten yaşanmaz bir dünya meydana gelirdir.

Bakteri ve mantarlar olmasaydı, Ekmek, peynir, yoğurt gibi yiyecekler olamazdı. Biz de bu yararlı yiyecekleri tüketemezdik.

Antibiotikler ve penisilin olmazdı, hastalıklarımızı iyileştiren ilaçların üretimi gerçekleşemezdi.

Sütün yoğurda ve peynire dönüşmesini sağlayan ve üzüm suyundan sirke oluşturan da mikroskobik canlılardır.

Antibiyotikler ve penisilin gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar olmazdı ve ölümler meydana gelirdi.

bakteri ve mantarlar
close button