Bitkilerin büyümesinde uygun ısının, havanın ve suyun etkisi nedir?

Bitkilerin büyümesinde etkili olan bazı faktörler vardır: 

Bitkilerin büyümesinde etkili olan faktörler; “Uygun Isı, Hava ve Su”dur!

Bitkiler dünyamıza renk katan güzel canlılardır. Bitkilerin büyüyüp gelişmesi için uygun ısı ve hava koşullarının yanında su kaynağınında olması gerekir.

Uygun Isı, bitkilerin bulundukları ortamda yaşamaları için gereken etkenlerden biridir. Bitkiler bilindiği gibi  fotosentez yaparak kendileri için gerekli olan besinleri sentezler. Fotosentez için, bitkiler ışık kaynağına ve sıcaklığa ihtiyaç duyarlar. Çünkü fotosentez bir sentez olayı olduğu için her tepkime olayında olduğu gibi sıcaklık önemli bir etkendir. Sıcaklık uygun değeri bulduğunda fotosentez en iyi şekilde çalışır.

Hava koşulları ise bir bitkiler için önemli bir etkendir. Çünkü bitkiler yaşamları için uygun iklim koşullarını ararlar. Örneğin Muz ağaçları ancak sıcak iklimde yetişirler. Ülkemizde güney kesimlerde muz ağaçları yer alırken, İstanbul ve Edirne gibi kuzey kesimlerde yetişemezler.

Her bitkinin sahip olduğu farklı iklim kuşakları vardır. Bu nedenle bitkilerin gelişim göstermesi için gerekli hava koşullarının oluşması gerekir.

Su ise bitkiler için en önemli değerlerden biridir. Bitkiler büyüyüp gelişmek, ürün vermek için suya ihtiyaç duyarlar. Hatta bazı bitkiler geceleri oluşan çiğ damlalarını kullanarak su ihtiyaçlarını karşılarlar. Çöl ikliminde bu örnekleri sıkça görebiliriz.

Bitkilerin büyümesinde uygun ısının, havanın ve suyun etkisi nedir?
close button