Boşaltım Sistemi Hastalıkları nedir?

Boşaltım Sistemi Hastalıkları nedir?

Boşaltım Sistemi Hastalıkları, İdrar Yolu Enfeksiyonu (Sistit), Böbrek Taşı, Böbrek İltihabı (Nefrit), Böbrek Yetmezliği, Üremi, Albümin, Böbrek İltihapları, Mesane İltihabı gibi başlıca Boşaltım Sistemi Hastalıklarının başlıcalarıdır.

Boşaltım Sistemi Hastalıkları

Boşaltım Sistemi Hastalıkları Hangileridir?

1) İdrar Yolu Enfeksiyonu (Sistit):

Sistit Hastalığı ya da Halk arasında bilinen adıyla İdrar yolu enfeksiyonu, ağrılı ve sık idrara çıkma, mide bulantısı hissi, idrarda bulanık renk görülmesi, idrarda ağır koku, bazen idrarda kan görülmesi, cinsel ilişki sırasında ağrı hissetme, kasıklarda oluşan ağrı şeklinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Sistit hastalığı, idrar yolunun enfeksiyon kapması sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Doktor eşliğinde tedavisi yapılmalıdır.

2) Böbrek Taşları:

Böbrek Taşları, kişilerde Gereksiz ilaç kullanımı, hormon bozuklukları, aşırı miktarda kalsiyumlu gıdaların tüketimi, sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları ve genetik faktörler sonucunda böbrekte kalsiyum oksalat ve kalsiyum fosfat gibi minerallerin birikmesi ile oluşan bir hastalıktır.

Böbrek taşları ne yazıkki böbreklerin zarar görmesine, böbreklerde iltihaplanmalara ve kanamalara neden olur. Böbrek taşları idrarda kanama ve taş parçalarının görülmesi, bulantı ve kusma, sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu, bel çevresinde yan bölgelerde şiddetli ağrı, idrar yaparken yanma gibi çeşitli belirtilere yol açar. Böbrek taşı tedavisinde en sık kullanılan yöntem “şok dalga litotripsi”dir (ESWL). Bu tedavi yönteminde böbrek taşının üzerine yüksek frekanslı ses dalgaları (ultrason) gönderilir. Bu sayede böbrek taşı bölünmeye ve ufak parçalara ayırarak idrarla dışarı atılmaya çalışılır.

3) Nefrit (Böbrek İltihabı):

Nefrit, böbrek iltihaplanmasının tıp dilindeki ismine denir. Nefrit boşaltım sistemi hastalıkları arasında yer alan bir hastalıktır.

Nefrit hastalığı halk arasında böğür olarak bilinen yani vücudumuzun iki yan tarafında bulunan, kaburga kemiklerinin hemen altında kalan boşluğun ağrıması, yüksek ateş, sık idrara çıkma, karın ve sırt ağrısı, idrar yaparken yanma, bulanık renkli, balıksı kokulu, bazen de iltihaplı ve kanlı idrar gibi belirtilere sebep olabilir. 

Böbrekten düşen taşlar veya idrar yolunda büyüyen bir tümör ile idrar yolunun tıkanması, bademcik iltihapları, diş çürüklerinin zamanında tedavi edilmemesi, anjin ve kızıl gibi bulaşıcı hastalıklara neden olan mikroorganizmalar ile bazı zehirlerin kan yoluyla böbreklere ulaşması sonucu böbreklerde iltihaplanma meydana gelebilir. Nefrit eğer zamanında tedavi edilmezse böbrek yetmezliğine yol açabilir. Nefrit hastalığı doktor tedavisi ile kısa zamanda şifa bulabilir.

4) Böbrek Yetmezliği:

Böbrek Yetmezliği, böbreklerde oluşan kalıcı sorun nedeniyle böbreklerden dışarı atılması gereken zararlı maddelerin böbrekten atılamaması olayı böbrekte birikmesi sonucu ortaya çıkan hastalığa böbrek yetmezliği denir. Böbrek Yetmezliği olan kişilerin kanındaki su, üre, ürik asit ve madensel tuzları temizlenmesi için DİYALİZ makinesine bağlanması ya da böbrek naklini yapılması gerekir.

İltihaplanmalar, zehirlenmeler, vücutta birikmiş toksinler böbreklerin sağlıklı çalışmasına engel olur. Böbrek yetmezliği durumunda idrarda protein ve kana rastlanır. Kalıcı çözüm olarak böbrek nakli yapılması gerekir. Ama hasta Nakil olana kadar diyalize girmesi gerekir. 

Böbrek yetmezliği durumunda böbrekler yeterince çalışamadığı için idrarla atılması gereken üre gibi bazı zararlı maddeler vücuttan atılamaz ve dolayısıyla kanda birikir. Diyaliz cihazı ise kanda biriken bu zararlı maddeleri kandan arıtarak kanın temizlenmesine yardımcı olur. Bu yöntem kalıcı bir tedavi yöntemi olmadığından böbrek yetmezliği hastaları cihaza bağımlı yaşamaktadır. Bu yüzden “böbrek nakli” toplumun daha çok önem vermesi gereken bir konudur.

5) Üremi:

Üre, Karaciğerde üretilen, kan vasıtasıyla böbreklere taşınan ve idrarla vücuttan dışarı atılan zararlı maddelere üre denir. Ürenin, idrarla vücuttan dışarıya atılamaması ve vücutta birikmesinden dolayı meydana gelen hastalığa da üremi denir. Böbreklerin görevini yeterince yapamaması sonucunda kanda üre miktarının artmasıdır.

6) Albümin:

Böbrekte bulunan nefron adı verilen organizmaların görevini tam olarak düzgün yapamaması nedeniyle idrarda proteinli maddelerin bulunmasına albümin denir. Albümin de boşaltım sistemi hastalıkları arasında yer alır. Albümin denilen madde vücut gelişimini sağlar ve dokuların onarılmasında kullanılır. Böbreklerde Albümin yüksekliği veya düşüklüğü varsa tıbbi tedavi gerektirebilir.

7) Mesane Kanseri:

Mesane yani İdrar kesesinde kanser oluşmasıdır. Erken teşhis sonrasında uygun yöntemlerle tedavi edilebilir.


Boşaltım Sistemi Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

 1. Sık sık idrara çıkma
 2. Mide bulantısı ve kusma isteği
 3. İdrar yaparken ağrı, yanma gibi hisler
 4. Halsizlik, sürekli yorgunluk hissi oluşması
 5. İdrarın bulanık ve kötü kokulu olması
 6. İdrar yaparken zorlanma
 7. Karın kısmında ve kasıklarda şiddetli ağrı
 8. Yüksek ateş
 9. Terleme

Boşaltım Sistemi Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalıdır?

 1. Günde 8-10 su bardağı su içmeyi alışkanlık haline getirilmelidir.
 2. İdrarımız geldiğinde bekletmeden yapmalıyız.
 3. Diş çürükleri ve boğaz iltihabı zamanında tedavi edilmelidir.
 4. Aşırı tuzlu, baharatlı, kızartılmış ve acı besinler böbrekleri yorduğu içinfazla tüketilmemelidir.
 5. Ayaklarımızı soğukta bekletmemeli, kuru ve sıcak tutmalıyız, ayaklardan üşütmemeye dikkat etmeliyiz.
 6. Kişisel temizliğe dikkat edilmelidir.
 7. Alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durulmalıdır.

NOT: Burada yazılanların hepsi bilgi amaçlı olup belirtilerin olması durumunda lütfen bir DOKTORA DANIŞINIZ!!!


Konuyla ilgili olarak aşağıdaki yazıya da bakabilirsiniz:


Boşaltım sistemi nedir kısaca, boşaltım sistemi hastalıkları nelerdir, boşaltım sistemi rahatsızlıkları nelerdir, boşaltım sistemi hastalıklarının tedavi şekilleri ve yöntemleri nelerdir, boşaltım sistemi hastalıkları nasıl tedavi edilir.

close button