Clash of Clans Nedir? Clash of Clans Nasıl Oynanır?

Clash of Clans Nedir?

Clash of Clans en basit tanımıyla mobil cihazlar üzerinden oynanan bir strateji oyunudur. Üreticisi SUPERCELL adlı firmadır. Kısaca amaç bir şehir kurma ve bu şehri diğer kullanıcıların saldırılarından korumaktır. Fakat bu kadar basit bir şehir kurma oyunu değildir. İşte bu yüzden 100 Milyonun üzerinde oyuncuya sahiptir.Clash of Clans, öncelikli olarak çok oyunculu (multiplayer) bir strateji oyunudur.

clash of clans nedir

Clash of Clans oyununda, oyuncular saldırganlara karşı kendi köylerini korumak için çeşitli savunma mekanizmaları inşaa ederken, aynı zamanda saldırma amacıyla da asker üretirler. Oyuncular, en fazla 50’şer kişilik gruplardan oluşan klanlara katılabilir, topluluk olarak ve klanların kendi içlerinde çevrimiçi sohbet ederek, klan üyeleri birbirlerinin kalelerine asker gönderebilirler.

Android platformunda ise ilk defa, 30 Eylül 2013 tarihinde sakin ve sessiz bir şekilde Kanada ve Finladiya’da oynanmaya başlandı. Bir hafta süreyle Kanada ve Finlandiya’da beta sürümü yayınlandıktan sonra, 7 Ekim 2013 tarihinde Google Play Store ‘da yerini aldı ve yine sessiz bir şekilde uluslararası platformda yayılmaya başladı. Android ve iOS versiyonları bulunan Clash of Clans’a ilk başladığımızda bize küçük bir tanıtım ekranında adım adım neler olduğu filan gösteriliyor.

Altın ve Mor İksir madenlerinin seviyelerini geliştirerek saat başına üretiminizi arttırarak giriş seviyesinde daha hızlı gelişebilirsiniz. Amacımızda bu zaten. Elimizde bulunan mataryelleri geliştirerek gelişmek, gelişmek ve gelişmek! Level yükseldikçe askerlerinizin seviyesinide yükseltebilirsiniz!

enter image description here

Peki Nedir Bu Materyaller?
Temel olarak başlangıçtan beri var olan bazı materyaller dışında Level seviyeniz yükseldikçe gelen materyallerde vardır. Bunlar:

Temel Materyaller:
Belediye binası, altın madeni,
İksir toplayıcı,
Büyü fabrikası,
Labaratuvar,
Kışla,
Kara kışla,
Kara iksir sondası,
Altın deposu,
İksir deposu,
Kara iksir deposu ve
İnşaatçı kulubesi

enter image description here

Level Yükseldikçe Gelen Materyaller:
Top, Havan,
Okçu kulesi,
Hava savunması,
Büyücü kulesi,
Gizli tesla,
X-yayı ve
Cehennem Kulesi.

Saldırı Materyalleri:
Barbar: Muhtemelen oyunun en agresif askeridir.
Okçu: Duvarların bir sıra arkasındaki binaları duvarları yıkmak zorunda kalmadan yok edebilir.
Goblin: Oyunun karadaki en hızlı askeridir (hızı 32’dir) ve önceliği kaynaklar ve depolardır.
Dev: Pek hızlı olmasa da savunmalara önce saldırması, güçlü ve dayanıklı olması açısından kullanışlıdır.
Duvar Yıkıcı: Duvar yıkmaktan başka bir işe yaramasa da duvarlara x40 kat hasar verdiğinden orduyu salıvermeden önce 1-2 tane bırakmak yararlı olabilir.
Balon: Duvar yıkıcının balonlu haline de benzetilebilir.
Sihirbaz: Ateş topları fırlatır ve çok büyük hasarlar verebilir fakat hasar puanı çok yüksek değildir.
Şifacı: Kara birimlerinin hasar puanını yükseltme özelliğine sahiptir. Orduda bulunması gerekse de hava savunmalarının yakınına bırakmak Şifacılar için tehlikeli olabilir. Hava tuzakları şifacıya etki etmez.
Ejderha: Uçan en güçlü birimdir. Tahmin edeceğiniz gibi ateş püskürtür. Hasar puanının fazla olması ve büyük zararlar verebilmesi açısından kullanışlıdır. Balon gibi Ejder’e de Şifacı can veremez.
P.E.K.K.A.
Dalkavuk: Uçan küçük mavi yaratıklardır. Kara İksir topları fırlatırlar.
Yaban Domuzu Binicisi: Duvarların üzerinden (atlama Büyüsü kullanmadan) atlayabilen tek askerdir.
Valkyrie: Balta kullanan Clash of Clans oyununun 4 kadın askerinden biridir (Okçu, Şifacı, Valkyrie ve Cadı).
Golem: Ölünce Golemit adlı 2 küçük deve dönüşme özelliğine sahip bu yaratığın hasar puanı, P.E.K.K.A’nın hasar puanının yaklaşık 1.75 katıdır. Çok hızlı olmasa da gücü hızının yerine geçer. Barınma alanı rekorunu Lav Tazı ile paylaşır.
Cadı: Şekil itibariyle Okçu’yu andırsa da saldırı taktiği ona pek benzemez. Yerden iskeletler çıkararak hem karşı tarafa zarar verir, hem kendini korur (yani bonus asker üretir).
Lav Tazısı: Yeni güncelleme ile gelen bu izbe birliğin çok fazla hasar puanı olsa da direkt olarak (sırayla) hava savunması, hava menzilli savunma birimleri ve diğer savunma birliklerini hedef aldığı için kısa bir süre içinde ölür.Özellikleri hemen hemen Golem’e benzer.

close button