Diş beyazlatma yöntemleri nedir? Diş beyazlatma nasıl yapılır? Diş Beyazlatma Fiyatları

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş Beyazlatma ve Diş Beyazlatma Yöntemleri; hayatımızın içerisinde büyük bir yer almış durumda neredeyse diş sağlığımıza özen göstermekten çok diş beyazlamasının peşine düşmüş insanları duyar gibiyim. İnsanlar sürekli diş beyazlatma jeli ya da diş beyazlatma fiyatı gibi sonuçları internette araştırıyor.

Diş beyazlatma neden bu kadar büyük öneme sahip?

En temel sebebi tabi ki gülmek için. Öz güvenin artması için, sosyal ortamlarda rahat etmek için bir de eskiden gelen yüzün orta kısmında bulunan dişlerin beyaz görünmesi insanların hoşuna gitmesi gibi durumlar diş beyazlamasının önemini vurgulamaktadır.

Diş beyazlatmada karbonat yöntemi ne kadar sağlıklı?

Karbonat ve tuz tarzı şeyler dişleri çizerek üstündeki diş minesinin aşınmasıyla ilk zamanlar biraz temizler ama ileri zamanlarda çizikler olacağı için öncekinden çok daha fazla sararmaya yol açar ve dişlerinizde ciddi oranda lekeler oluşur. Bu eski bir yöntemdir eskide kalması da çok iyi olacaktır.

Diş beyazlatma yöntemleri nelerdir?

Öncelikle diş beyazlatma yöntemine gerçekten ihtiyacınız var mı? Bunu düşünmek gerekir. Karar verdikten sonra bu yöntemlerin bir kısmı klinik ortamda hekimlerin kontrolünde yapılır bir kısmı da evde yapılan yöntemlerdir. Evde yapılan yöntemlerde genelde hekim kontrolü olmadığı için hep akılda soru işareti kalır örneğin; siz beyazladığını sanırsınız ama daha başka problemler oluşturursunuz. Genelde klinik ortamda yapılması lazım eğer yeterli değilse ev takviyesi yapılır. Klinik ortamda da ışıklı, ışıksız, lazer ve ilaçla yapılan tedavi yöntemleri vardır.

Evde bant yöntemiyle diş beyazlatma yöntemi:

Bantlar ve jeller hekimin kontrolünde olmayan sistemlerdir. Örneğin jeli alırsınız 2 veya 3 hafta uygularsınız kontrol hekimde olmadığı için hemen ilk anda beyazladığını sanırsınız ama gerçek beyazlık için dört ay kadar beklemeniz lazım.

Klinik ortamda lazerle diş beyazlatma yöntemi:

Lazer farklı bir sistemdir ısıtmayla ya da daha ileri boyutlarda ki lazerlerle yapılır çünkü bir kaç çeşit lazer vardır. Siz bunların hepsini beyazlatma yöntemiyle kullanmaya kalkarsanız, bariz problemleri olan bir insana yumuşak dokulu lazere veremezsiniz çünkü hassasiyetini artırır. Lazer sürülen ilacın iki türü vardır; biri soğutarak biri ısıtarak aktive eder soğuk aktivasyonu sağlayan sert dokulu lazerdir.

Anında dişler beyazlıyor mu?

Gelen hastaya bazı koruyucu tedbirleri almak zorundayız. Çünkü dişleri beyazlatan bir ilaç aynı zamanda dudağı, dili, yanağı yakabilir. O yüzden gelir gelmez önce bir koruyucu kısım yapılır, Ağızda tükürüğün, ilacın yayılacağı yerleri kontrol etmemiz gerekiyor. Yumuşak dokuyu yani diş etini bariyerlerle korumak gerekir. Dudağı ekartörlerle korumak  gerekiyor. Bu koruyucu kısmı hallettikten sonra ilacı ekliyoruz ortalama 20 dakika sonra ilaç çıkarılır, temizleyip tekrar eklenir daha sonra tekrar bir temizlikten sonra çıkartılır. Dişler hemen bembeyaz görünür ama rengin oturması için 24 saat beklemek lazım. Bu 24 saat içerisinde renkli olan her yiyecek ve içecekten uzak durmak lazım. Çok sıcak ve çok soğuk gıdaların tüketilmemesi gerekir.

Fırça ile diş beyazlatma yöntemi:

Sabah uyanırken ve akşam yemekten sonra günde en az iki kez dişlerinizi fırçalayın. Sadece dişlerim beyaz olsun diye değil ağız ve diş sağlığı içinde çok önemli bir etkendir.

Peki dişleri nasıl fırçalamak lazım?

 • Dişlerinizi 1 dakika fırçalayın. Hatta 2 dakika fırçalarsanız daha iyi olur.
 • Diş macununu beyazlatıcı etkisine sahip olanından alın.
 • Sigara içenler için ayrı diş macunlarını bulunmaktadır.

Çilek ile diş beyazlatma yöntemi:

 • Yarım çileği bir tabakta iyice ezin ezdikten sonra diş fırçanızı alıp dişlerinizi ezdiğiniz çilekle fırçalayın.
 • 2 dakika boyunca fırçalayın.
 • Daha sonra ağzınızı suyla yıkayıp durulayın ve bunu 2 haftada bir yapın.

Muz ile diş beyazlatma yöntemi:

 • Dişlerinizi normal diş macunu ile fırçalayın.
 • Muz kabuğunun etli kısmını dişlerinize sürtün.
 • 1 dakika kadar sürtmeye devam edin.
 • Diş fırçasıyla ve suyla dişlerinizi fırçalayın.

Diş beyazlatma yöntemi ne kadar sürer?

Klinik ortamda hekim kontrolünde yapılan diş beyazlatma yöntemleri genelde 20 dakikada 2 seans halinde yapılır. Akabinde eğer ihtiyaç varsa evde devam eden yöntemler uygulanır. Bu yöntemin şekli şu şekildedir; bir plak hazırlanır plakta ilacın konulacağı yerler hazırlanır normal plak değildir yani, hekimin koyduğu prosedürler dahilinde evde o ilaçlardan kullanılan çok daha düşük oranlardır. 

Çünkü hekim kontrolünde olmayacağı için dişlere bir zarar vermemesi adına düşük  eğerlere sahip ilaç hazırlanır. Sürekli kullanılan bir şey değildir. 2 haftada bir uygulanması lazım. Aksi halde çok büyük problemler ortaya çıkabilir.

Kimler diş beyazlatma uygulamasını yapabilir?

 • Öncelikle çocuklar yapamaz 18 yaştan sonrası için uygundur.
 • Ailenin bu konuda çocuklarını frenlemesi gerekiyor çünkü çocukların dişleri zaten  olabildiğince şeffaf ve parlaktır. Onun üzerine yapılacak işlemler problem yaratabilir.
 • Mental problemleri olan insanlar klinik ortamda hekim kontrolünde yapması lazım çünkü sabit durulması gereken bir uygulamadır.
 • Hamileler ve bebek emzirenler yaptıramazlar.
 • Ortodonti tedavisi gören hastaların tedavi bittikten bir süre sonra yapmaları lazım. Protezi olan insanlar yaptıramaz zaten faydasını göremez.
 • Diş eti problemi olan hastaların dikkat etmesi lazım.

diş beyazlatma, diş beyazlatma yöntemleri

diş beyazlatma, diş beyazlatma fiyatları, diş beyazlatma evde, diş beyazlatma jeli, diş beyazlatma yöntemleri, diş beyazlatma kalemi, diş beyazlatma bandı, diş beyazlatma ekşi, diş beyazlatma fiyatları 2020, diş beyazlatma aleti, diş beyazlatma zararlı mı

close button