Doların üstündeki adam kimdir? Amerikan Doları Üzerindeki Adamlar Kimdir?

Doların üstündeki adam kimdir? Amerikan Doları Üzerindeki Adamlar Kimdir? Doların üzerindeki insanların isimleri nelerdir? Dolar üzerindeki amerikan başkanları kimlerdir?

Amerikan dolarının üzerindeki resimler birbirinden farklıdır. Doların üstündeki adamlar, Amerikan Tarihi için önem taşıyan kişiler, başkanlar veya Amerika’’nın kaderini değiştiren insanlar doların üzerinde yer alan kişilerdir.

Doların üstündeki adamlar kimlerdir?

Doların üstünde yer alan adam resimleri geçmiş Amerikan Başkanlarına aittir. Dolar üzerindeki amerikan başkanları, özellikle Amerika Tarihinde önemli işler yapmış başkanlardır.


Doların Üstünde Yer Alan Kişiler ve Onlar Hakkında Kısaca Bilgi

1 Dolar Üstündeki Kişi: George Washington

1-dolar

Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk başkanı olan George Washington, Amerika’nın bağımsızlık savaşları sırasında ön plana çıkan, Amerikan ordularına liderlik yapan kişi olarak da bilinir. 300 yıllık ABD tarihinin en önemli kişisi olarak gösterilmektedir. Tarihi önemi nedeniyle de 1 Amerikan Doları üzerinde George Washington vardır.


2 Dolar Üstündeki Kişi: Thomas Jefferson

2-dolar

Amerikan Bağımsızlık Bildirisinin yazarı olan Thomas Jefferson, ABD hükümetinin 3 başkanıdır.. Amerika’nın kurucuları arasında yer alır ve Thomas Jefferson hakkında binlerce eser yazılmıştır. 2 Dolar nadir bulunan bir paradır.


5 Dolar Üstündeki Kişi: Abraham Lincoln

5-dolar

Abraham Lincoln, Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli hukukçu ve siyasetçilerinden biridir. ABD hükümetinin 16. Başkanıdır. Amerika içinde meydana gelen iç savaşları bitirerek büyük bir başarı elde edebilmesine karşın kendisine düzenlenen bir suikast sonucu öldürülerek tarihe geçmiştir.


10 Dolar Üstündeki Kişi: Alexander Hamilton

10-dolar

Alexander Hamilton, daha önceden Amerikan başkanlığı yapmamasına karşın dolar üzerinde yer alan ilk kişidir. Alexander Hamilton, ABD’nin mali sisteminin kurucusu olarak gösterilir ve ülke içerisindeki ilk hazine bakanı olarak tarihe geçmiştir.


20 Dolar Üstündeki Kişi: Andrew Jackson

20-dolar

Amerika Birleşik Devletleri’nde iz bırakan ve önemli başkanlar arasında gösterilen Andrew Jackson, ülkenin 7. Başkanıdır. Andrew Jackson hakkında bugün dahi bilinmeyen bazı sırlar ortaya çıkmaktadır.


50 Dolar Üstündeki Kişi: Ulysses S. Grant

50-dolar

Ulysses S. Grant, Askeri sistemlerden gelerek başarı yakalamış de kişiler Amerikan hükümetine başkan olarak atanmaktadır. 18. Devlet başkanı olan Ulysses S. Grant, meydana gelen iç savaşları sonlandırmış ve ABD içerisindeki sorunları çözerek dünya üzerinde büyük bir üne sahip olmuştur.


100 Dolar Üstündeki Kişi: Benjamin Franklin

100 doların üstündeki adam

Amerika’nın en önemli isimlerinden biri olan Benjamin Franklin, çoğunlukla mucit olarak gösterilsede yazarlık, felsefe, yayımcılık alanında da çalışmalar yapmıştır. Ülkenin en önemli bilim insanlarından birisi olarak yerini almıştır. Meydana getirdiği yeniliklerden dolayı 100 dolar üzerine Benjamin Franklin resmi konmuştur.

close button